مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 3027507006183349119

ارتکاب 73 درصد سرقت‌های خرد توسط معتادان

رئیس پلیس آگاهی ناجا با بیان این که 73 درصد سرقت‌های خرد را معتادان مرتکب شده‌اند، عدم جمع‌آوری و نگهداری آنها و رهاسازی فوری‌شان را مشکل زا توصیف کرد.

سردار محمدرضا مقیمی گفت: از سال 75 تا 86 میزان وقوع جرایم به صورت خطی بوده، اما از سال 87 به بعد سیر صعودی جرایم را داشته‌ایم؛ به این شکل که هر سال 25 تا 30 درصد افزایش وقوع جرایم را داشتیم و در سال 93 توانستیم این رشد را کنترل کنیم.

وی افزود: حدود 30 درصد کل جرایم کشور در تهران رخ می‌دهد و ما در سه سال اخیر در بحث سرقت روند کاهشی داشتیم، اما در شش ماه گذشته با افزایش وقوع سرقت مواجه بوده‌ایم.

رئیس پلیس آگاهی ناجا با اشاره به این که تحرکات اراذل و اوباش منجر به وقوع جرایم مهم شده است، تصریح کرد: به پرونده‌های مجرمان حرفه‌ای و شبکه‌ای رسیدگی مناسب نمی‌شود به این ترتیب که قضات تحمل نمی‌کنند تا ما موارد بیشتری را به پرونده‌های این مجرمان حرفه‌ای اضافه کنیم.

رئیس پلیس آگاهی کشور، ضعف کارکنان قضایی و پلیس در تشکیل پرونده، عملکرد وکلا در جلوگیری از اجرای عدالت کیفری، برخورد نامناسب قضایی و افشای شیوه‌های کشف جرم از طریق کارکنان، وکلا و قضات را از عوامل مهم در جری شدن مجرمان حرفه‌ای و سابقه‌دار برشمرد. و افزود: درخواست ما از قوه قضاییه این است که در راه‌اندازی و استقرار پلیس گمرک ما را یاری کند و همچنین با کارکنان نیروی انتظامی که برخی اوقات در عملیات درگیر می‌شوند معاضدت قضایی داشته باشند، چرا که هم‌اکنون ما سه مامورمان به علت این که در عملیات‌ها موجب کشته شدن مجرمان شده‌اند بازداشت هستند، در حالی که این ماموران به جای زندانی شدن در کنار مجرمان، باید با قرار آزاد باشند.

وی گفت: از مسئولان قضایی انتظار داریم با خریداران اموال مسروقه (مالخران) برخورد جدی کنند و همچنین بر ساماندهی وضع زندان‌ها از نظر طبقه بندی، بازپروری و اصلاح زندانیان به منظور جلوگیری از ورود مجدد آنها به چرخه سرقت تاکید داریم.