مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 3027474556433963817

نخستین واحد بازی درمانی دولتی راه‌اندازی شد

سرپرست مرکز صدای مشاور 1480 تهران از راه‌اندازی نخستین واحد بازی‌درمانی دولتی در مرکز جامع خدمات مشاوره بهزیستی تهران خبر داد و گفت: بازی درمانی برای بهبود مشکلات عاطفی، رفتاری و هیجانی کودکان مانند اضطراب شدید، ناسازگاری با والدین و کودک آزاری به کار می‌رود.

به گزارش ایرنا، ‌لیلا کریمی ‌افزود: یکی از بهترین رویکردهای مشاوره کودک، بازی درمانی است که در آن از طریق بازی‌هایی که با کودک انجام می‌شود، مشکلات عاطفی، هیجانی و رفتاری او بهبود می‌یابد که البته برای این کار مشاور و روان‌شناس در کنار کودک حضور دارند. وی خاطرنشان کرد: خدمات بازی درمانی دولتی رایگان است و روزانه ظرفیت پذیرش پنج شش کودک را دارد، اما لازم است که ابتدا کودکان هنگام معاینه بالینی روانی از سوی مشاوران، تشخیص بازی درمانی بگیرند و ارجاع شوند و سپس والدین اقدام به نوبت‌گیری کنند.

وی عنوان کرد: یکی از رویکردهای بازی درمانی، «بازی درمانی کودک‌محور» است که در آن به بهبود روابط کودک و والد پرداخته می‌شود و از طریق آموزش‌ها، بازی درمانی در خانه نیز ادامه می‌یابد. سرپرست مرکز صدای مشاور 1480 تهران در پاسخ به این سوال که آیا مراکز بازی درمانی رایگان نیاز به توسعه بیشتری در کشور ندارند، ابراز کرد: سیاست‌های بهزیستی بر واگذاری امور به بخش خصوصی استوار است و در بخش‌های مشاوره به نیازمندان، «یاری برگ» ارائه می‌شود و از سوی دیگر مراکز خصوصی تخصصی کودک و نوجوان در کشور در حال افزایش است که همه آنها مجهز به واحد بازی درمانی هستند. کریمی یادآور شد: بازی درمانی برای کودکانی که تحت آزارهای جسمی و جنسی قرار می‌گیرند، بهترین رویکرد به شمار می‌رود.