مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 3027473806070828839

فعالیت 22 خانه امن برای زنان در کشور

مدیرکل دفتر امور آسیب‌دیدگان اجتماعی بهزیستی گفت: هم اکنون 22 خانه امن ویژه زنان تحت خشونت خانگی در استان‌های مختلف کشور فعال است.

به گزارش ایرنا، فریبا درخشان‌نیا بیان کرد: از این تعداد 15مرکز غیردولتی و هفت مرکز دولتی در استان‌هایی از جمله مرکزی، قم، گلستان، اصفهان، چهار محال و بختیاری، ایلام و سیستان و بلوچستان ارائه خدمات می‌کنند.

وی با بیان این که خانه امن پناهگاهی برای اسکان زنان و کودکان همراه آنان است، افزود: این زنان به دلیل در معرض خشونت واقع شدن یا احتمال مورد خشونت قرار گرفتن، نیاز به اسکان در محل امن دارند.

وی با اشاره به ارائه تمامی حمایت‌های روانی اجتماعی از زنان در خانه امن، بیان کرد: در خانه امن، مداخلات به صورت کوتاه‌مدت برای پاسخگویی به نیازهای اساسی مانند خوراک، پوشاک، سرپناه و امنیت و مداخله‌های بلند مدت شامل اقدامات تخصصی به منظور حمایت و توانمندسازی مراجعان انجام می‌شود و به صورت شبانه‌روزی در دسترس است.

مدیرکل دفتر امور آسیب‌دیدگان اجتماعی بهزیستی کشور با بیان این که مدت زمان اقامت زنان تحت خشونت خانگی بر اساس دستورالعمل چهار ماه است، عنوان کرد: این مدت پس از بررسی‌های کارشناسانه قابل تمدید است.

وی با بیان این که در خانه‌های امن مددکار اجتماعی، روان‌شناسان بالینی، مشاور حقوقی، پزشک و روانپزشک فعالیت دارند، افزود: اورژانس اجتماعی از طریق
خط تلفن 123 یکی از راه‌های معرفی زن تحت خشونت و پذیرش وی در خانه امن است.

درخشان‌نیا بیان کرد: تا پایان امسال درصورت تمایل بهزیستی استان‌ها، خانه امن در سایر استان‌های فاقد این خانه، دایر می‌شود. به گفته وی، 200 مرکز اورژانس اجتماعی در کشور فعال است.

مدیرکل دفتر امور آسیب‌دیدگان اجتماعی بهزیستی خدمات به زنان در بخش‌های همسرآزاری و خشونت خانگی را از جمله فعالیت‌های مراکز اورژانس اجتماعی بهزیستی در کشور عنوان کرد و یادآور شد: سال گذشته 1600 زن در کشور تحت خشونت قرار گرفتند که بخشی از آنها به خانه امن هدایت شدند.