مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 3027296217845211427
گام مهم بغداد برای بسط قدرت سیاسی در شمال عراق

نیروهای عراقی بزودی وارد کرکوک می‌شوند

یک منبع امنیتی عراقی اعلام کرد در جلسه دیروز فرماندهان نظامی نیروهای مسلح عراق، موعد ورود نیروهای عراقی به کرکوک مشخص و این کار بزودی صورت خواهد گرفت.

به گزارش اسپوتنیک، یک منبع امنیتی ارشد عراقی اعلام کرد نیروهای امنیتی وابسته به دولت مرکزی عراق بزودی وارد شهر کرکوک خواهند شد تا امنیت شهروندان را در این شهر تأمین کنند.

این اقدام در راستای تلاش دولت مرکزی عراق برای اعمال حاکمیت خود بر مناطق مورد مناقشه با اقلیم کردستان عراق صورت می‌گیرد، بعد از اشغال بخش‌هایی از خاک عراق در سال 2014 به وسیله تروریست‌های داعش، نیروهای پیشمرگه کرد بخش‌هایی از کرکوک را آزاد کردند، ولی خلاف قاعده‌ای که قرار بود کنترل مناطقی که آزاد می‌کنند را به دست نگیرند، در طول دو سال گذشته کنترل کرکوک را در دست داشته‌اند.

دولت مرکزی عراق بعد از برگزاری همه‌پرسی جدایی کردستان از عراق، از مسئولان اربیل خواسته بود تا کرکوک را ترک کنند.

با وجود این‌که کرکوک در داخل خطوط مرزی اقلیم کردستان عراق قرار ندارد، اما اربیل در اقدامی خلاف قانون اساسی عراق در این منطقه هم همه‌پرسی جنجالی خود را برگزار کرد.

در همین حال به گزارش شبکه خبری روسیاالیوم، عبدالامیر یارالله، فرمانده عملیات آزادسازی الحویجه شب گذشته رسما اعلام کرد شهرستان الحویجه واقع در 45 کیلومتری غرب شهر کرکوک به طور کامل از چنگ داعش بازپس گرفته شد.

فرمانده عملیات آزادسازی الحویجه تاکید کرد یگان‌های ارتش و نیروهای الحشد الشعبی ماموریت خود را در مرحله دوم عملیات آزادسازی این شهرستان به پایان رساندند.

یارالله افزود: نیروهای عراقی موفق شدند مناطق بخش جنوبی شهرستان الحویجه را از مرکز شهرستان الحویجه و منطقه الریاض و همچنین 161 روستا و منطقه را بازپس بگیرند و بر جاده
الفتحه ـ الریاض به سمت کرکوک مسلط شوند.

نیروهای ارتش و الحشد الشعبی همچنین موفق شدند بر رشته‌کوه‌های حمرین از پل زغیتون تا پل الفتحه به مسافت 45 کیلومتر را در اختیار خود بگیرند.