مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 3027197205546050179
یادداشت

موانع گردشگری دریایی مازندران را رفع کنید

یکی از راه‌های کاهش وابستگی کشور به درآمدهای نفتی، توجه و توسعه صنعت گردشگری، بویژه گردشگری دریایی است که استان مازندران به عنوان یکی از استان‌های حاشیه جنوبی دریای خزر بستری مناسب برای این منظور به شمار می‌رود.

کارشناسان صنعت گردشگری معتقدند راه نجات صنعت گردشگری توجه به سرمایه‌گذاران بخش خصوصی است و رفع مشکلات مرتبط با گردشگری دریایی نیازمند توجه ویژه مسئولان است تا زمینه‌ساز رشد اقتصادی و افزایش اشتغال در منطقه باشد.

سرمایه‌گذاران بسیاری وجود دارند که می‌توانند با خرید کشتی‌های تفریحی و توریستی امکانات لازم برای راه اندازی یک اسکله تفریحی و توریستی را در استان فراهم کنند، اما متاسفانه زیرساخت‌های مورد نیاز در آب‌های استان هنوز فراهم نیست. به این مقوله نبود تسهیلات بلندمدت کم‌بهره و فقدان هتل‌های استاندارد بین‌المللی را نیز باید افزود.

آزادسازی حریم دریا، رفع نقاط ضعف تاسیسات اقامتی، برخورد جدی با ساخت و سازهای بی‌رویه در ساحل، خرید کشتی‌های مسافربری، افزایش تعداد آژانس‌های مسافربری دریایی و برگزاری تورهای مسافرتی دریایی می‌تواند در جذب این دسته از گردشگران موثر باشد.

با این همه، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تاکنون برنامه جامعی برای این منظور ارائه نکرده است و سرمایه‌گذارانی هم که بخواهند در این عرصه پیشگام شوند، به تعداد انگشتان یک دست نمی‌رسند. در همین حال سال گذشته بحث راه‌اندازی بزرگ‌ترین اسکله‌های تفریحی توریستی شمال کشور توسط یک سرمایه‌گذار در بندر نوشهر مطرح شد. با این حال به‌خاطر موانع مختلف هنوز این طرح به مرحله بهره‌برداری نرسیده و سرمایه‌گذار آن معتقد است دستگاه‌های استان وی را در اجرایی کردن این پروژه بزرگ یاری نمی‌کنند.

وی از مسئولان مازندران گلایه می‌کند و معتقد است موانع داخلی همواره موجب دلسردی سرمایه‌گذاران است. چراکه مسئولان استان به جای همراهی و رفع موانع موجود، در راه آغاز به کار بزرگ‌ترین اسکله تفریحی شمال کشور سنگ‌اندازی می‌کنند؛ لذا وی از دولت و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری می‌خواهد به طور ویژه به این ماجرا ورود کند. این پروژه مشتی از خروار است وشاید بررسی علل کندی وتوقف آن وکوشش دررفع موانع موجود، بتواند راهگشای سایر پروژه‌های مشابه باشد و وضعیت گردشگری دریایی مازندران را زمینه‌ساز افزایش اشتغال دراین استان بکند.

مهتاب مظفری سوادکوهی

جام‌جم مازندران