مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 3027026157889887150
صندوق بین‌المللی پول اعلام کرد

کاهش سهم دلار از ذخایر خارجی کشورها

طبق آمار منتشر شده از سوی صندوق بین‌المللی پول در سه ماهه دوم سال میلادی جاری، سهم دلار از ذخایر خارجی کشورهای جهان یک درصد کاهش یافته است. این اتفاق در ادامه حرکت کشورها برای کاهش استفاده از دلار در مبادلات تجاری رخ داده است.

در گزارشی که از سوی صندوق بین‌المللی پول منتشر شده آمده است اگرچه سهم دلار از ذخایر خارجی کشورهای جهان کاهش یافته، اما همچنان بیشترین سهم را در بین ارزهای جهانی از ذخایر خارجی کشورهای جهان به خود اختصاص داده است.

طبق این گزارش، میزان ذخایر خارجی کشورهای جهان در سه ماهه دوم سال جاری میلادی بالغ بر 12/11 هزار میلیارد دلار بوده است. با این حال در آمار صندوق از کل ذخایر خارجی کشورها تنها 26/9 هزار میلیارد دلار جزو منابعی است که نحوه ذخیره‌سازی آن گزارش شده و نحوه ذخیره شدن بالغ بر 86/1 هزار میلیارد دلار آن به صندوق بین‌المللی پول گزارش نشده است.

طبق گزارش صندوق بین‌المللی پول، در سه ماهه دوم سال 2017 میلادی سهم دلار آمریکا از ذخایر خارجی کشورهای جهان بیش از 9/5 هزار میلیارد دلار و حدود 8/63 درصد از منابع گزارش شده بوده که در مقایسه با سه ماهه اول سال جاری میلادی حدود یک درصد کاهش یافته است.

صندوق بین‌المللی پول درباره سهم دلار در ذخایر ارزی کشورهای دهکده جهانی آورده است، ذخایر دلاری کشورها در سه ماهه دوم سال جاری تقریبا 8/63 درصد از کل ذخایر ثبت شده این صندوق برآورد شده، در حالی که سهم این ارز طی سه ماهه ابتدایی سال جاری 6/64 درصد یعنی نزدیک به 71/5 تریلیون دلار بوده است.

در همین حال صندوق بین‌المللی سهم ارزهای دیگر را این گونه اعلام کرده است که یورو 20 درصد، پوند بریتانیا 5 درصد، ین ژاپن 6/4 درصد، دلار کانادا 9/1 درصد و دلار استرالیا 7/1 درصد از کل ذخایر ارزی ثبت را به خود اختصاص داده‌اند.

این در حالی است که صندوق بین‌المللی پول بتازگی یوان چین را نیز به عنوان ارز رسمی پذیرفته و سهم این ارز از ذخایر خارجی کشورها را نیز اعلام می‌کند. با این حال طبق اعلام صندوق بین‌المللی پول برای اعلام آمار ذخایر یوانی همه کشورها به این صندوق و واقعی شدن آمار سهم یوان از ذخایر خارجی کشورها، یک تا دو سال زمان لازم است.

کاهش سهم دلار از ذخایر خارجی کشورهای جهان در حالی رخ داده که در سال‌های اخیر کشورهای جهان به رهبری چین و روسیه اقدامات متعددی در راستای کاهش سلطه دلار بر تجارت جهانی انجام داده‌اند. رواج دلار به عنوان ارز جهان روا و استفاده گسترده از آن، تنها دلیل کشورهای جهان به استفاده از آن به منظور ذخیره دارایی‌های خارجی است و در صورتی که از رونق استفاده از دلار کاسته شود، به طور قطع کشورهای جهان نیز از روش‌های دیگری برای ذخیره دارایی‌های خارجی خود استفاده خواهند کرد.

ذخایر خارجی کشورها در واقع منابع مالی بانک‌های مرکزی کشورهای جهان است که به عنوان پشتوانه سیاست‌های پولی داخلی ذخیره می‌شود. استفاده از ارزهای دیگر کشورهای جهان یکی از روش‌های پیش روی بانک‌های مرکزی برای ذخیره دارایی‌های خارجی است. بانک‌های مرکزی و دولت‌ها از روش‌های دیگری همچون خرید فلزات گرانبها نیز به منظور ذخیره دارایی‌های خارجی خود استفاده می‌کنند.

افزایش سهم ین در صندوق ذخایر ارزی کشورها

با توجه به داده‌های صندوق بین‌المللی پول از میزان ذخایر ارزی جهانی، ین ژاپن اکنون نسبت به گذشته سهم بیشتری از ذخایر ارزی جهانی را به خود اختصاص داده است.

در این گزارش آمده ین در شرایط فعلی بالاترین سهم خود از ذخایر ارزی جهانی را طی سال 2002 به بعد در اختیار گرفته به صورتی که 429 میلیارد دلار از کل ذخایر 26/9 تریلیون دلاری ذخایر ارزی اعلام شده از سوی کشورهای مختلف به پول ملی ژاپن اختصاص یافته است.

در همین گزارش آمده است مبلغ کلی ذخایر ارزی جهان حدود 12/11 تریلیون دلار برآورد می‌شود. بنابراین سهم
یاد شده ین از مجموع 3/83 درصد کل ذخایر ارزی جهان بوده است.

به طور کلی با توجه به انتشار اطلاعات اخیر از سوی صندوق بین‌المللی اکنون ین ژاپن به عنوان چهارمین ارز مورد توجه کشورها برای نگهداری ذخایر خود پس از دلار و یورو و پوند شناخته شده، درست زمانی که یوآن چین رتبه هفتم از این جدول را به خود اختصاص داده است.