مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 2993007773294569645

سرمایه‌گذاری روی نرخ دلار به هیچ وجه اقتصادی نیست

رئیس کل بانک مرکزی در خصوص نرخ ارز، گفت: نرخ دلار پنجم فروردین 96، 3820 تومان بود که اخیرا به 3903 تومان رسید که این نشان‌دهنده 2/2 درصد افزایش در طول این مدت است.

به گزارش فارس، ولی‌الله سیف رئیس کل بانک مرکزی در حاشیه جلسه هیأت دولت اظهار کرد: متوسط ماهانه رشد قیمت دلار کمتر از نیم درصد است و به نظر نمی‌رسد نگرانی خاصی ایجاد شود. آنچه مسلم است دقت‌نظرهای بانک مرکزی و دولت برای کنترل نوسانات نرخ ارز و جلوگیری از کاهش یا افزایش‌های هیجانی نرخ ارز است.

رئیس کل بانک مرکزی، تصریح کرد: سرمایه‌گذاری در نرخ دلار به هیچ‌وجه اقتصادی نیست، در نتیجه دلار گزینه مطلوبی برای کسانی که به فکر سرمایه‌گذاری هستند، نیست.

وی ادامه داد: گفته می‌شود دولت به افزایش قیمت دلار تمایل دارد که این درست نیست و دولت به هر اقدامی تمایل دارد که منجر به ثبات در اقتصاد کشور شود.

وی درباره نرخ سود هم گفت:‌ از 11 شهریور 96 بانک‌ها ملزم به رعایت دستورالعمل بانک مرکزی درباره نرخ سود شدند و در بخش نظارت بانک مرکزی، همکارانمان در شعب مختلف بانک‌ها هر روزه نظارت و بررسی دارند و اطلاعاتی که به دستمان می‌رسد این است که خوشبختانه یک عمومیتی در اجرای دقیق این دستورالعمل وجود دارد و موارد خیلی نادر و تخلفات کوچکی در بعضی موارد بوده که منجر به عزل رئیس شعبه شده است.

وی افزود: بانک‌ها مصمم هستند این انضباط را کامل رعایت کنند، چون از هر نظر منفعت دارد؛ چه برای اقتصاد کشور، چه برای خود بانک‌ها و همان‌طور که اعلام کرده بودم در آینده نزدیک هم در مورد نرخ تسهیلات هم یک محدودیت‌هایی را اجرا خواهیم کرد که آنها را اعلام می‌کنیم. سیف درخصوص طرح قرض‌الحسنه ازدواج گفت: خوشبختانه براساس پیش‌بینی‌های ما طرح به جلو حرکت می‌کند و عملکرد خیلی خوبی داشته و از ابتدای سال 96 تا الان 692 هزار مورد پرداخت شده است و 360 هزار مورد مربوط به همین دوره هفت هفته‌ای است که از ابتدای طرح می‌گذرد.