مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 2993005328444298049

به حاشیه رفتن تولید

دکتر مهدی تقوی‌ اقتصاددان حامی دولت با انتقاد از افزایش واردات محصولات بیش از نیاز بازار به جام‌جم گفت: طبق اصول اقتصادی اگر ظرفیت تولید داخل کفاف تقاضای بازار را ندهد باید واردات به اندازه نیاز بازار انجام شود، اما روند تصاعدی واردات بخصوص در اقلام استراتژیک غذایی باعث می‌شود تا توان داخلی از بین برود.

وی با اشاره به مشکلات گسترده در بخش تولید افزود: مشکلات تولید به یک وزارتخانه و یک دستگاه باز نمی‌گردد، بلکه مشکلات ریشه‌ای است. اکنون در شمال کشور به جای این‌که برنج ایرانی تولیدات گسترده‌ای داشته باشد که هم روی صادرات و هم روی مصرف داخلی تاثیر دارد، مزارع برنج به ویلاسازی و شهرک‌های لوکس تبدیل شده و کشاورزی این منطقه را به ورطه نابودی کشانده است.

تقوی تاکید کرد: قیمت برنج ایرانی به دلیل بالا بودن کیفیت آن، گران است و باید برنج وارداتی ارزانقیمت نیز وارد شود تا این محصول در سفره خانوارها وجود داشته باشد، اما آیا تعداد فقرای ایران نسبت به سال گذشته 102 درصد اضافه شده که اکنون این حجم برنج به کشور وارد شده است.

این اقتصاددان با بیان این‌که برای حل مشکل اقتصاد باید از تولید بهره گرفت، ادامه داد: زمانی که یک کشور تولید خود را به حاشیه ببرد و همه نیاز بازار خود را از خارج مرزهای خود تامین کند، قطعا همیشه در تیررس تهدیدات بین‌المللی است. تولید در یک دهه گذشته با معضلات زیادی روبه‌رو شده که نحوه برخورد دولت‌ها با این موضوع مناسب نبوده است.