مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 2993004981979375449

سیاست‌هایی خلاف اقتصاد مقاومتی

دکتر بیژن عبدی، کارشناس اقتصادی درباره واردات به خبرنگار ما گفت: حجم کالاهای وارد شده به کشور قطعا به اندازه نیاز بازار نیست و بیش از آن صورت گرفته است. طبق سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، باید کالاهایی به کشور وارد شوند که زیرساخت تولید داخل را تقویت کند، اما کالاهایی که به کشور وارد شده نشان می‌دهد تولید داخل کنار گذاشته شده است.

وی افزود: وقتی رویکرد واردات‌محور مسلط باشد، قطعا موضوعاتی مانند اشتغال و رونق اقتصادی اتفاق نخواهد افتاد و این موضوع جای تعجب دارد که با ظرفیت‌های خالی در کشور باز هم واردات انجام می‌شود.

عبدی با بیان این‌که اگر افزایش واردات ناشی از کالاهای دارای فناوری بود موجب پیشرفت کشور می‌شد، تصریح کرد: کالاهایی که به کشور واردشده بیشتر کالاهایی هستند که توان تولید آنها در داخل وجود دارد، اما با این حال توان داخلی کنار گذاشته شد.

این کارشناس اقتصادی با تاکید بر این‌که یکی از معضلات واردات کشور بحث پاس‌کاری مسئولیت است، گفت: در مشکلاتی که در امر واردات پیش می‌آید وزارت صنعت، معدن و تجارت مشکل را به گمرک ایران ارجاع می‌دهد، در حالی که خود وزارتخانه عملکرد مناسبی در این زمینه ندارد. فرآیند ثبت سفارش در وزارت صنعت صورت می‌گیرد و براحتی قابل رصد است، اما سیاست‌های روی کاغذ با عمل تفاوت دارد.