مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 2992980414314276350

شهرت و اسم برای امام(ره) مهم نبود

برنامه سه‌شنبه شب خندوانه با میزبانی از رسول صدرعاملی کارگردان سینما روی آنتن رفت.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، این کارگردان درباره روزهای حضورش در فرانسه در زمان اقامت امام خمینی(ره) در این کشور، گفت: من در آن زمان در روزنامه اطلاعات خبرنگار بودم. یک روز سردبیر وقت روزنامه اطلاعات از من خواستند که به پاریس بروم و گفتند امام خمینی(ره) به پاریس آمدند و تو باید برای تهیه گزارش به آنجا بروی. وقتی امام به نوفل‌لوشاتو رفتند، من به مدت سه ماه تنها عکاس و خبرنگار ایرانی آنجا بودم و با همان پرواز پاریس به تهران با امام(ره) به ایران آمدم. بعد از شش ماه به پاریس بازگشتم. نه ماه بعد از آن روزها هم جنگ شروع شد و برادرم شهید شد. بعد که به ایران آمدم طبق خواسته پدرم در ایران ماندم.

وی درباره اولین ساخته خودش گفت: مستند «فتح بستان» که در آن با علی مزینانی همکاری داشتم، اولین ساخته من است که در جبهه‌های جنگ ساخته شده است.

این کارگردان در ادامه خاطره سوژه اولین فیلم سینمایی خود را این‌گونه بیان کرد: وقتی در حال تهیه مستند بودیم، نامه‌ای از یک افسر عراقی پیدا کردیم که خطاب به تمام رزمنده‌های ایران نوشته بود من شما را دوست دارم و به طرف شما شلیک نمی‌کنم. من سر تفنگم به آسمان است. افراد دیگری بین ما جنگ انداخته‌اند. این نامه سوژه اولین فیلم سینمایی من به اسم «رهایی» بود.

صدرعاملی در پاسخ به پرسش رامبد جوان درباره خاطره‌‌اش از امام خمینی(ره) بیان کرد: شهرت و اسم برای امام مهم نبود. یک هدف داشت و رسیدن به آن هدف برایش مهم بود. وقتی نزد ایشان بودی بشدت حالت خوب بود و آرامش داشتی.

جوان از این کارگردان پرسید، اگر رئیس‌جمهور بشوید چه کارهایی برای خوشحالی مردم انجام می‌دهید که مهمان خندوانه در پاسخ گفت: تمام نسل مدیران دهه 60 را بازنشسته و مدیریت کشور را به مدیران دهه 70 می‌سپارم و مسئولیت تمام خطاهایشان را به‌عهده می‌گرفتم.