مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 2992939738846323621
یادداشت

ضرورت جلوگیری از تداوم جنایت علیه مسلمانان میانمار

این روزها شاهد نقض فاحش حقوق‌بشر نسبت به مسلمانان روهینگیا در میانمار هستیم. در این منطقه آزار و اذیت و کوچ اجباری اقلیت قومی وجود دارد که در این ارتباط نگرانی جمهوری اسلامی ایران از اتفاقات موجود در تمام سطوح منتقل شده و به‌دنبال آن بلافاصله سفیر آکردیته کشورمان را در تایلند به میانمار اعزام کردیم و ایشان دیدارهایی را با مقامات وزارت خارجه میانمار داشته و مراتب نگرانی عمیق ایران را از اتفاقات موجود در این کشور و کشتار مردم بیگناه در فرآیند موجود به اطلاع مقامات آنها رساند.

متاسفانه این‌گونه اقدامات علیه مسلمانان میانمار سابقه تاریخی داشته و در سال 91 هم شاهد بروز تنش‌هایی در آنجا بودیم. در آن مقطع ابعاد اتفاقات زودتر جمع شد، اما این‌بار باتوجه به تحرکات مسلحانه‌ای که مطرح شده، نیروهای امنیتی دولت میانمار هم به ضرب‌و‌شتم مسلمانان پرداخته‌اند.

در ارتباط با اتفاقات میانمار با کشورهای مختلفی تماس داشته‌ایم و شخص آقای ظریف هم فعالانه با این موضوع برخورد کرده‌اند و دیروز نیز در جلسه‌ای با حضور وزارت خارجه و کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در مورد آخرین تحولات میانمار بحث و بررسی صورت گرفت، همچنین در تماس با دولت میانمار و بنگلادش در حال اعزام نیروهای امدادی به منطقه هستیم، تاکنون موضوع استقرار تیم‌های پزشکی، موادغذایی و... را در بنگلادش داشته‌ایم.

در حال حاضر نیز در حال گرفتن موافقت دولت میانمار هستیم تا بتوانیم به صورت مستقیم کمک‌های خود را به آن کشور منتقل کنیم تا در اختیار پناهجویان و مردم آسیب‌دیده قرار گیرد. همچنین کمک‌های جمهوری اسلامی ایران در قالب بیمارستان‌های صحرایی هم دیده شده و نیروهای مسلح کشورمان هم برای حمل و نقل در حال کمک هستند. به‌طور قطع وزارت خارجه تماس‌ها و رایزنی‌های خود را با دیگر کشورهای اسلامی در ارتباط با میانمار دارد و به بررسی بهترین و موثرترین راهکار‌ها برای جلوگیری از آزار مردم و کوچ اجباری آنها و همچنین رسیدگی به مشکلات پناهجویان و اندیشیدن راه‌حل‌های درازمدت برای حل مشکل دارد تا به این ترتیب هرازچندگاهی این مشکل در میانمار سر باز نکند.

محمود فرازنده

مدیرکل شرق آسیا و اقیانوسیه وزارت ‌امور خارجه