مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 2992789341364117242

نظر شیخ‌طادی درباره حضور ایران در اسکار

پرویز شیخ‌طادی، برنده سیمرغ بهترین کارگردانی سی‌امین جشنواره فیلم فجر برای فیلم «روزهای زندگی» درباره انتخاب فیلم برای جشنواره‌ها و جشن‌های سینمایی خارجی گفت: پیشنهاد من به مسئولان فرهنگی و سینمایی کشور این است که یک گروه یا کمیته برای اثرسنجی فیلم‌های جشنواره‌ای ما بر افکار عمومی مردم جهان تشکیل شود. آنها از طریق این اثرسنجی می‌توانند به‌روشنی دریابند فیلم‌هایی که به جشنواره‌های خارجی ارسال می‌کنند، چه تصویری از ایران را در افکار عمومی مردم دنیا ایجاد می‌کند.

به گزارش سینماپرس، شیخ‌طادی درباره روش برخورد با اسکار هم اظهار کرد: به نظرم ‌اشکالی ندارد به اسکار فیلم معرفی کنیم، اما مراقب باشیم که با دست خودمان، پازل دشمن را تکمیل نکنیم. نباید فیلم‌هایی را معرفی کنیم که «اعتراف خودی» به فلاکت محسوب می‌شود. حضور در اسکار تفریح نیست، بلکه روی افکار عمومی جهان نسبت به کشورمان تأثیر می‌گذارد. من موافق تحریم اسکار نیستم، اما به نظرم باید محصولات خودمان را به آنجا بفرستیم نه محصولاتی را که آنها می‌خواهند. این‌که در معرفی نماینده سینمای ایران به مراسم اسکار، ملاک‌های برگزارکننده‌های این مراسم را اصل قرار دهیم، رویکردی حقیرانه و ضدملی است.

شیخ‌طادی اضافه کرد: با معرفی فیلم عزتمندانه به اسکار، اهالی هنر و فیلمسازان ما متوجه می‌شوند هیات‌های انتخاب فیلم برای جشنواره‌ها و جوایز خارجی، منویات و انگیزه‌هایشان ملی است، نه ضد ملی.

گفتنی است، مراحل ابتدایی اسکار 2018 کم‌کم در راه است و باز هم بعضی کشورها فیلمی را به عنوان نماینده سینمای خود به آکادمی معرفی می‌کنند. ایران نیز از جمله کشورهایی است که طی سال‌های اخیر نماینده‌ای را به اسکار معرفی کرده و دو بار نیز موفق به کسب این مجسمه شده است.