مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 2992723521737787823
به‌دلیل بالاگرفتن تنش درشبه‌جزیره صورت گرفت

گسترش اعتراضات مردم کره‌جنوبی علیه دخالت‌های آمریکا

در حالی که هنوز امکان یافتن راه حل غیرنظامی برای فروکاستن تنش‌ها در شبه‌جزیره کره وجود دارد، مردم کره‌جنوبی معتقدند دخالت آمریکا در بحران به وجود آمده در این شبه جزیره، وضعیت را بدتر خواهد کرد.

به گزارش جام‌جم از منابع خبری، ‌شهروندان این کشور با برپایی تظاهرات، به برنامه دولت این کشور برای میزبانی پایگاه آمریکایی پدافند موشکی موسوم به تاد اعتراض و توافق آمریکا با کشورشان را در این زمینه محکوم کردند.

اعتراض‌های مردم کره‌جنوبی علیه استقرار این سامانه درشرایطی ادامه دارد که چین و روسیه نیز مخالفت خود را برای استقرار این سامانه در کره‌جنوبی اعلام کرده‌اند. این توافق به واشنگتن اجازه استقرار سامانه پدافند موشکی بسیار پیشرفته را در یک استادیوم گلف می‌دهد.

تاد، سامانه پیشرفته انهدام موشک‌های بالستیک کوتاه برد و میان برد با کارکرد از طریق انرژی جنبشی است که توسط شرکت لاکهید مارتین ساخته شده‌ و قادر به نابودی موشک‌های بالستیک میان برد کره‌شمالی است. چو یونیو هیوک، سخنگوی وزارت خارجه کره‌جنوبی، هدف از این اقدام را دفاع از کشور و ملت آن در برابر تهدیدات اتمی و موشکی کره‌شمالی اعلام کرد. اما کنگ‌شوانگ، سخنگوی وزارت خارجه چین با هشدار به آمریکا و کره جنوبی در این زمینه، عزم پکن را برای اتخاذ تدابیر لازم به منظور حفظ منافع امنیتی این کشور اعلام کرد.

در همان حین که بحران در شبه جزیره کره اوج می‌گیرد معاون وزیرخارجه روسیه اعلام می‌کند کشورش با وجود اعمال فشارهای آمریکا برای تحریم کره‌شمالی، اما همچنان از راهکار سیاسی برای حل بحران کره حمایت می‌‌کند. سرگئی ریابکوف در این مورد به اینترفکس گفت: تلاش کنگره آمریکا برای اعمال تحریم‌های یکجانبه علیه کره شمالی و کشورهایی که با این کشور همکاری می‌کنند بر عملکرد مسکو تاثیری ندارد.

تنش میان آمریکا و کره‌شمالی پس از آزمایش‌های اخیر موشکی و بمب هیدروژنی در سوم سپتامبر از سوی کره‌شمالی اوج گرفت. در پی این اقدام کره‌شمالی، آمریکا در نشست‌های شورای امنیت سازمان ملل تحریم‌هایی را علیه پیونگ یانگ وضع کرد که آخرین مورد این تحریم‌ها در نشست روز دوشنبه بود که بخش نساجی، نفت و گاز کره‌شمالی را هدف قرار داد.

وزارت‌خارجه کره‌شمالی بعداز تحریم‌های جدید در واکنش به این اقدام گفت این عمل نقض حق مشروع پیونگ‌یانگ برای دفاع از خودش است و هدف آن، سرکوب کردن مردم و حکومت کره‌شمالی است. پیونگ یانگ همچنین ضمن بی‌اعتنایی وعده داد تلا‌ش‌ها برای دفع تهدید تجاوز آمریکا را افزایش می‌دهد.