مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 2992723226930119852

بانوی مرگ، سخنرانی خود را در سازمان ملل لغو کرد

پس از آن‌که خشم مسلمانان جهان از کشتار مسلمانان میانمار در بحبوحه بی‌اعتنایی جامعه جهانی به این ظلم به اوج خود رسید، آنگ سان سوچی، رئیس دولت میانمار و از برندگان جایزه صلح نوبل، مجبور به لغو سخنرانی خود در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل شد.

سخنگوی دولت میانمار چهارشنبه، روزی که شورای امنیت برای بررسی بحران میانمار تشکیل جلسه داد، اعلام کرد، مشاور ارشد دولت برای سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل شرکت نخواهد کرد و معاون رئیس‌جمهور به جای وی در این اجلاس حضور خواهد داشت.

از زمان قدرت‌یابی ارتش در میانمار در سال 1962، جمعیت مسلمانان روهینگیا تحت فشار قرار گرفت و درنهایت در سال 1982، دولت نظامی این کشور با تصویب قانون جدید، تابعیت این گروه مسلمان را سلب کرد. در نتیجه روهینگیایی‌ها که سازمان ملل آنان را با واژه بحث‌برانگیزی، بزرگ‌ترین جمعیت بدون ملیت در جهان توصیف می‌کند، از دسترسی به بسیاری از خدمات اجتماعی در این کشور محروم هستند.

تصمیم سوچی درحالی اتخاذ شده که خشونت علیه مسلمانان روهینگیا در این کشور طی روزهای اخیر بشدت افزایش یافته است. بنابر این گزارش، خشونت علیه مسلمانان روهینگیا و سرکوب آنها موجی از خشونت جهانی را علیه مقامات میانمار و بخصوص سوچی به همراه داشته است. سازمان ملل روز سه‌شنبه اعلام کرد، تاکنون بیش از 370 هزار نفر از مسلمانان روهینگیا به سمت بنگلادش فرار کرده‌اند. سازمان جهانی مهاجرت پیش از این در چند نوبت تعداد آوارگان مسلمانان روهینگیا را 270 هزار و 313 هزار نفر اعلام کرده‌ بود.

اقدامات دولت و ارتش میانمار در سرکوب مسلمانان بی‌پناه این کشور بخصوص سکوت آنگ‌سان سوچی باعث انتقاد جهانی شده است. سوچی و حزب ائتلاف برای دموکراسی به رهبری وی ـ که انتظار می‌رفت، پس از سال‌ها مبارزه علیه حکومت نظامیان و پیروزی در انتخابات پارلمانی سال 2015 تلاش‌های واقعی برای نهادینه کردن دموکراسی در میانمار را آغاز کند ـ عملا به یک مصلحت‌اندیش سیاسی و سیاستمدار بی‌رحم تبدیل شد که در قبال کشتار مسلمانان سکوت اختیار کرده است.