مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 2992721955073731188
زمینه‌سازی بن سلمان برای تصاحب تاج و تخت پادشاهی

موج گسترده بازداشت مخالفان آل‌سعود

ناتوانی شاهزادگان کم‌تجربه عربستان در حل بحران‌های خارجی بخصوص جنگ تجاوزگرانه یمن و کشمکش‌های بیهوده با دولت قطر، اوضاع داخلی این کشور را تحت تاثیر قرار داده است. به دلیل سانسور شدید رسانه‌ها در عربستان، طی روزهای گذشته برخی فعالان شبکه‌های اجتماعی در داخل و خارج این کشور اعلام کردند شمار بیشتری از شاهزادگان مخالف عضو خاندان حاکم سعودی، روحانیون و فرهیختگان در چارچوب گسترش سرکوب مخالفان سیاسی در این کشور بازداشت شده‌اند. مسئولان سعودی این گزارش‌ها را تکذیب می‌کنند. این درحالی است که فعالان سعودی مخالف در تبعید نیز خواستار برگزاری برخی تجمعات اعتراضی گسترده به اشکال گوناگون در روز جمعه (فردا) شده‌اند. ناظران سیاسی، علت اصلی این دستگیری‌ها و بازداشت‌ها را مخالفت احتمالی نخبگان با اقدام بن سلمان برای تصاحب تاج و تخت پادشاهی به دنبال احتمال کنار رفتن پدرش دانستند.

بازداشت‌های وسیع

برخی منابع سعودی به خبرگزاری رویترز اطلاع دادند مقامات عربستان سلمان العوده، عوض القرنی و علی العمری را اوایل این هفته بازداشت کردند. روز سه‌شنبه نیز اعلام شد دست‌کم هشت شخصیت برجسته دیگر از جمله روحانیون، فعالان دانشگاهی و مفسران تلویزیونی و یک شاعر بازداشت شده‌اند. سازمان القسط ـ که یک سازمان حقوقی عربستان سعودی و مقر آن در لندن است ـ اعلام کرد بازداشت‌های دیگری نیز صورت گرفته است بدون این که شمار آنها مشخص باشد. یحیی العسیری، رئیس این سازمان گفت العوده، القرنی، فرحان المالکی و مصطفی حسن بازداشت شده‌اند. خبرگزاری دولتی عربستان مخالفان را به فعالیت‌های جاسوسی به نفع طرف‌های خارجی و ضدامنیت، منافع، روش و توانمندی‌های عربستان سعودی متهم می‌کنند. یک منبع سعودی که خواست نامش فاش نشود به رویترز گفت بازداشت‌شدگان به فعالیت جاسوسی و تماس با رژیم‌های خارجی از جمله گروه اخوان المسلمین که ریاض آن را گروهی تروریستی می‌داند، متهم هستند.

گزارش‌ها می‌گوید العوده پس از آن که در توییتر از احتمال حل و فصل اختلاف بین قطر و کشورهای عربی دیگر استقبال کرد، بازداشت شد. فعالان افزودند زیاد بن نحیت شاعر نیز شاید به علت انتشار ویدئویی که در آن خبرنگاران را به علت بهره‌برداری از اختلاف با قطر برای بدنام کردن یکدیگر مورد سرزنش قرار داده، بازداشت شد.

روز گذشته نیز اعلام شد حسن فرحان المالکی یک مبلغ مشهور سعودی بازداشت شده است. عباس حسن المالکی، فرزند وی با تائید این خبر در توییتی نوشت: بعد از سلمان العوده و عوض القرنی، مالکی سومین مبلغ سعودی شد که بازداشت می‌شود. حسن فرحان المالکی یکی از مبلغان مذهبی جنجالی در عربستان است که مواضع او مخالف و موافق‌های زیادی دارد. درمجموع گفته می‌شود طی روزهای گذشته نزدیک به 20 روحانی سعودی بازداشت شده‌اند. این موج بازداشت‌ها در حالی صورت می‌گیرد که پیش‌بینی‌های گسترده‌ای مبنی بر این امر مطرح است که سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان قصد دارد به نفع پسرش محمد بن سلمان تخت پادشاهی را واگذار کند.

دولت لرزان و قلدر

مضاوی الرشید، از مخالفان دولت سعودی می‌گوید: دلیل بازداشت‌های چند روز اخیر برخی شخصیت‌های مخالف در این است که آنها اهل تفکر هستند. به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه خبری عربی 21، این مخالف سعودی که در لندن زندگی می‌کند، می‌افزاید: توییتر گنجایش این همه هشتگ درباره دستگیری مخالفان سعودی را ندارد. دولت سعودی لرزان و قلدر است. الرشید افزود: تنها مرد قدرتمند عربستان (بن سلمان)، از سایه خود هم می‌ترسد. به همین دلیل، چپ و راست مخالفانش را دستگیر می‌کند. وی اظهار کرد: دستگیری‌های اخیر در واکنش به شکست نظام سعودی در جنگ علیه قطر است؛ حالا که قطر در مقابل آنها تسلیم نشد، می‌خواهند مردم عربستان را به زانو درآورند.

روزنامه فرامنطقه‌ای الرای الیوم نیز روز گذشته در تحلیلی درباره تحولات داخلی عربستان نوشت: آیا مقامات سعودی استفاده از مشت آهنین را شدت بخشیدند و موج بازداشت اعضای خاندان حاکم سعودی ادامه خواهد داشت؟ نویسنده در تحلیل خود اضافه کرد: این سیاستی خطرناک با عواقبی غیرقابل پیش‌بینی برای رژیم سعودی شمرده می‌شود که چه بسا نتایج معکوسی دارد که نخستین آن، بر هم خوردن ثبات عربستان و بحرانی شدن روابط بین حکام سعودی با مردم این کشور است.

رزمایش مشترک عربستان و مصر

از سوی دیگر، عربستان و مصر قرار است اواخر هفته جاری رزمایشی مشترک موسوم به فیصل 2017 در چارچوب برنامه آموزشی سالانه که هدف از آن تحکیم روابط همکاری میان نیروی هوایی دو کشور است، برگزار کنند.

برنامه‌های توسعه نظامی عربستان در حالی است که دیروز پارلمان اروپا، صادرات سلاح به عربستان را ممنوع کرد. این واکنشی به اقدامات ضدحقوق بشری ریاض در منطقه بود.

جنبش 15 سپتامبر

گروهی در فضای مجازی در عربستان تحت نام جنبش 15سپتامبر، متشکل از فعالان عربستانی و مخالفان آل‎سعود در اواسط ماه گذشته میلادی فراخوانی برای آغاز اعتراض در این کشور در تاریخ 15 سپتامبر (فردا) صادر کرده و خواستار اعتراض مردمی شده‌ است. به گزارش فارس، «حراک 15 سبتمبر»، در قالب جنبشی اعتراضی و مسالمت‎آمیز و در راستای تلاشی جدید برای انجام اعتراضات مردمی علیه خاندان آل‎سعود، بیانیه‌ای شش بندی صادر کرد که ضمن تاکید بر تحقق خواسته‌های مردم، تاکید کرده این جنبش شامل همه اقشار مردم می‌شود. در یکی از این بندها آمده است: حضور در مکان‎هایی که از سوی جنبش اعتراضی اعلام خواهد شد، برای گروه‎هایی که مکان‎های دیگر را انتخاب کردند، الزامی نیست بلکه حتی ترجیح داده می‎شود تعداد محل استقرار فعالان بیشتر باشد تا نیروهای سرکوبگر دچار تشتت و سردرگمی شوند. درست است که روز 15 سپتامبر موعد مقرر است، اما این برای هر گروه فعالی که می‎خواهد و می‎تواند قبل از زمان مشخص شده حرکت کند، الزامی ندارد. همچنین ضرورتی ندارد حرکت فعالان بعد از نماز جمعه باشد و صبح تا نیمه‎های شب می‏توان فعالیت کرد، چراکه مهم هماهنگی و انسجام و تدبیر است.