مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 2992618119295748951
ایمنی در حوادث

نکات ایمنی برای حفظ سلامت در محیط‌های شلوغ

ازدحام و شلوغی در مکان‌های مختلف تا زمانی که خللی در حرکت افراد به وجود نیاورد و از نظر روانی، اعصاب و احساسات افراد را مختل نکند کم‌خطر خواهد بود.

اما زمانی که مانعی باعث کندی حرکت حاضرین شده یا حرکت آنها را سد کند و تراکم افراد در واحد سطح بسیار بالاتر از حد معمول و غیرقابل تحمل شود، به دلیل تحت فشار قرارگرفتن و چسبیده شدن قفسه سینه افراد به نفر جلویی و عقبی و عدم امکان انقباض و انبساط عضلات قفسه سینه جهت دم و بازدم، آسیب‌هایی رخ خواهد داد.

وقتی فرد بیش از یک دقیقه وضعیت فوق را تحمل کند به فردی غیرمعقول و مهاجم تبدیل می‌شود که بدون آن که بفهمد واقعا خطری در میان است یا خیر، احساس خطر و گیرافتادن در مخمصه کرده و شروع به دویدن، فرار یا فریاد زدن می‌کند. در اثر این تلاش‌های فردی همه چیز از کنترل خارج شده و امکان هر گونه آسیب جسمانی فراهم می‌شود. در این مواقع اگر کسی تعادلش برهم بخورد و به زمین بیفتد، احتمال بی تعادل شدن افراد پشت سری و روی هم افتادن آنها بسیار زیاد خواهد بود و در این شرایط انواع شکستگی‌ها و جراحات و حتی خفگی می‌تواند رخ دهد.

زمانی که تراکم جمعیت به حد خطرناکی رسیده، از ازدحام فاصله بگیرید .

در صورتی که به موقع برای خروج از شلوغی و ازدحام تصمیم نگرفته و در مرکز جمعیت گرفتار شدید، گام‌های خود را استوار کنید و مراقب باشید سُر نخورید.

انرژی‌‌تان را حفظ کنید و تلاش بیهوده برای فرار نکنید و داد و فریاد به راه نیندازید.

قفسه سینه‌تان را به پشت نفر جلویی نچسبانید و دست‌هایتان را جلوی سینه‌تان سپر‌ کنید و فضای کوچکی برای انبساط و انقباض عضلات تنفسی ایجاد کنید.

اگر کسی جلویتان روی زمین افتاد، با اتکا به بدنتان و با کمترین میزان خم‌شدن، کمک کنید تا او از جایش بلند شود، اجتناب از این کار منجر به سرنگونی شما روی وی خواهد شد.

با موج جمعیت، با تمرکز و به صورت هماهنگ، جلو بروید تا بتدریج از انبوه جمعیت کاسته و راهی برای عبور شما فراهم شود.

اگر در میان ازدحام نبودید، اما شاهد شلوغی و بی‌نظمی در حرکت گروهی از افرادهستید، سعی کنید حاضرین ازدحام را به آرامش تشویق کرده و هر چه سریع‌تر نیروهای امنیتی را برای ساماندهی جمعیت باخبر کنید.

فاخره بهبهانی

جام‌جم