مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 2953510387956190074
در دیدار ظریف با نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور یمن صورت گرفت

تأکید ایران بر پایان دادن به فاجعه انسانی در یمن

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان و اسماعیل ولد الشیخ احمد، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور یمن ضمن بررسی آخرین تحولات یمن بر لزوم پایان دادن به فاجعه انسانی در این کشور و یافتن راه‌حل سیاسی جامع تأکید کردند.

به گزارش فارس، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور یمن که در تهران به‌سر می‌برد همچنین با جابری‌انصاری، معاون عربی و آفریقای وزارت خارجه کشورمان دیدار و گفت‌وگو کرد.

رعایت بی‌طرفی کامل؛ شرط موفقیت سازمان ملل در یمن

معاون عربی و آفریقای وزیر امورخارجه در این دیدار، شرط موفقیت سازمان ملل متحد را در یمن، رعایت بی‌طرفی کامل و تلاش برای اعتمادسازی میان طرف‌های درگیر در این کشور دانست.

حسین جابری‌انصاری پس از دیدار با نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن در گفت‌وگو با خبرگزاری صدا و سیما مذاکراتش را با اسماعیل ولد الشیخ، خوب و سازنده دانست و افزود: آقای ولد الشیخ تلاش می‌کند در شرایط کنونی مجددا حل سیاسی بحران یمن و تحرک سیاسی در این خصوص پیگیری شود.

وی اضافه کرد: سفر آقای ولد الشیخ به کشورمان در چارچوب دیدارش از کشورهای منطقه برای جلب کمک در موفقیت برای تحقق این هدف است.

جابری‌انصاری تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران از ابتدای بحران یمن معتقد بود این بحران مانند دیگر بحران‌های منطقه راه‌حل نظامی ندارد و باید مبتنی بر گفت‌وگوی مستقیم میان طرف‌های درگیر در یمن، حرکت به سمت حل و فصل سیاسی و مراجعه به آرای عمومی ملت این کشور باشد تا بحران در مسیر حل و فصل قرار گیرد.

معاون وزیر امورخارجه گفت: مهم‌ترین گام در این خصوص آتش‌بس و پایان جنگ ویرانگری است که همه چیز یمن را هدف قرار داده و نیز پایان محاصره کاملی که بر ملت این کشور تحمیل شده به نحوی که به تشدید بیماری‌های مختلف بویژه وبا منجر شده است.

جابری‌انصاری گفت: ما از تلاش‌های سازمان ملل متحد به شکل عمومی حمایت می‌کنیم اما همواره معتقد بوده و هستیم که موفقیت این سازمان در چارچوب ماموریت بین‌المللی‌اش رعایت بی‌طرفی کامل و تلاش برای اعتمادسازی میان طرف‌های درگیر است.

وی با بیان این‌که مفاهمه کلی میان ما و نماینده سازمان ملل وجود دارد، ابراز امیدواری کرد با طرح‌های عملیاتی و ابتکار عمل سازمان ملل و نیز مراعات همه جوانب موضوع برای رفع هرچه سریع‌تر محاصره ملت یمن و پایان جنگ ویرانگر تحمیلی در این کشور امکان موفقیت تلاش‌ها برای گفت‌وگوی جدی و مستقیم میان طرف‌های درگیر و حرکت به سمت حل سیاسی بحران از طریق مراجعه به آرای ملت یمن فراهم شود.