مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 2953509316713091224

رایزنی فراکسیونی وزرا در خانه ملت

جلسه رای اعتماد به وزیران پیشنهادی کابینه دوازدهم از سه‌شنبه آغاز می‌شود و مجلسی‌ها روزهای شلوغی را برای بررسی برنامه‌های وزیران پیشنهادی سپری می‌کنند.

وزیران پیشنهادی هم در جلساتی فشرده با نمایندگان در کمیسیون‌های تخصصی و فراکسیون‌های سیاسی ضمن تشریح برنامه‌های خود به سوالات نمایندگان در حوزه‌های مختلف پاسخ می‌دهند.

در همین زمینه دیروز در نوبت صبح، به ترتیب آخوندی، آوایی، زنگنه، ظریف، علوی و قاضی‌زاده هاشمی برای ارائه برنامه‌ها و پاسخگویی به سوالات نمایندگان، در جلسه فراکسیون امید حاضر شدند و در جلسه نوبت بعدازظهر فراکسیون امید هم حجتی، آذری جهرمی، رحمانی‌فضلی و سلطانی‌فر، به بیان برنامه‌ها و پاسخگویی به سوالات نمایندگان پرداختند.

هریک از وزیران به همراه رزومه کاری خود برنامه‌ای را برای هدایت مجموعه‌ای که قرار است در صورت اخذ رای اعتماد، سکانداری آن را در اختیار گیرند، ارائه کرده‌اند که طبیعتا در کمیسیون‌های تخصصی مورد بررسی نمایندگان قرار می‌گیرد، اما علاوه بر بحث‌ برنامه‌، ملاک‌های دیگری هم هست که در مورد همه وزرا صدق می‌کند و قطعا مورد توجه نمایندگان هست. ازجمله این ملاک‌ها می‌توان به نگرش سیاسی وزرای پیشنهادی، انقلابی بودن و پایبندی به اصول انقلاب اسلامی اشاره کرد.

ضرورت توجه به انتقادات نمایندگان

محمـدجواد کولیوند، رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس در همین زمینه در گفت‌وگو با جام‌جم گفت: در بحث جوانگرایی تنها 30درصد به این ویژگی توجه شده و در مورد تجربه، تخصص و تدین، رئیس‌جمهور تلاش کرده بهترین‌ها را معرفی کند.

عضو فراکسیون اصولگرایان افزود: در مجموع باید گفت نسبت به عملکرد برخی وزرای قبلی که هم‌اکنون نیز اسامی آنان در فهرست کابینه دیده می‌شود، انتقاداتی وجود دارد، ولی این انتقادات قطعا سازنده است و می‌تواند فضا را برای آینده مهیا کند.

وی با اشاره به این‌که اکثریت کابینه معرفی شده ملاک‌های اصلی یک وزیر موفق را دارند، گفت: به‌صورت کلی گزینه‌های معرفی شده خوب هستند، اما می‌شد بهتر از این هم انتخاب شوند، ولی با در نظر گرفتن افکار و خواسته‌های متعددی که در جامعه وجود دارد، به‌نظر می‌رسد رئیس‌جمهور با تمامی مشورت‌هایی که انجام داده سعی کرده مجموعه‌ای را فراهم آورد تا به محور شعار اعتدالی خود نزدیک شود.

رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس، برنامه‌محوری وزرا را حلال مشکلات فعلی کشور دانست و تاکید کرد: اگر برنامه‌محور و سیستم‌محور نباشیم، نمی‌توانیم کشور را کنترل کنیم، از این‌رو بهتر است ملاک عمل وزرا برنامه‌های پنجساله توسعه باشد تا سرعت بیشتری برای رسیدن به هدفمان داشته باشیم.

وی در مورد احتمال رای آوری کابینه نیز گفت: به احتمال بالا 80 درصد وزرای پیشنهادی خواهند توانست رای اعتماد مجلس را کسب کنند، اما دو یا سه نفر رای نمی‌آورند و احتمالا این گزینه‌ها بیشتر از مجموعه وزرای کارگری و خدماتی هستند که ممکن است با مشکل مواجه شوند.

صداقت، تخصص و پاکدستی

احمد صفری، عضو کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به این‌که ملاک مجلس برای رای دادن به کابینه پاکدستی، صداقت، تخصص و عدالت‌محوری برای کشور است، گفت: وزرای کابینه در صورت کسب رای از نمایندگان باید بتوانند در توزیع اعتبارات سرانه جمعیتی، رعایت انصاف را داشته باشند و به توسعه متوازن در کشور اهمیت بدهند.

عضو فراکسیون امید با بیان این‌که مسئولان ارشد نظام باید در خدمت مردم، نظام و کشور باشند، افزود: مردم از مسائل سیاسی و جناحی گذر کرده‌اند و اکنون به مباحث اقتصادی و اشتغال توجه دارند، لذا بهتر است وزرای آینده با توجه به رهنمودهای رهبری، محور برنامه‌های خود را بر اقتصادمقاومتی، تولید و اشتغال قرار دهند.

جوانگرایی، محقق نشد

سیدمهـدی فرشادان، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس نیز با تاکید بر این‌که یکی از ملاک‌های کابینه جوانگرایی بود، اما محقق نشد، گفت: قرار بود میانگین سنی کابینه پایین‌تر از حد فعلی باشد، اما با وجود معرفی یک وزیر جوان، همچنان میانگین سنی کابینه کهنسال است.

وی بیان این‌که وزرا برای این‌که بتوانند رای اعتماد از مجلس بگیرند، باید توانمندی خاص و دیدگاه توسعه‌ای و برنامه‌محور در حوزه کاری خود داشته باشند، افزود: با توجه به رهنمودهای رهبری و توجه به شعار سال که اقتصادمقاومتی؛ تولید و اشتغال در نظر گرفته شده باید کابینه آینده بتواند تولید و اشتغال را به شکل حداکثری برای مردم جامعه فراهم آورد.

فرشادان اظهار کرد: مردم از نظر معیشتی شرایط مناسبی ندارند و کشور در رکود تورمی به سر می‌برد، لذا اولویت اول بیرون آمدن از شرایط فعلی است.

وی انقلابی‌گری، شجاعت و کارآمدی را از ویژگی‌های یک وزیر دانست و تصریح کرد: قطعا ملاک‌های مقام معظم رهبری جزو اولویت‌های مدنظر رئیس‌جمهور در معرفی وزرا بوده، اما رای مجلس به کابینه بعد از بررسی برنامه‌ها مشخص خواهد شد.

فرشادان در مورد میزان اعتماد مجلس برای رای به کابینه دوازدهم گفت: بیش از 50 درصد کابینه از مدیران قبلی دولت یازدهم هستند و قطعا تعداد زیادی از آنها رای می‌آورند، ولی چند گزینه به‌خاطر عدم شناخت برنامه‌هایشان حرف و حدیث‌هایی در موردشان وجود دارد.

حسینعـلی حاجی‌دلیگانی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس هم گفت: باید برنامه‌ها را ببینیم و جهت آن ‌را بررسی کنیم و بعد در مورد وزرای پیشنهادی نظر بدهیم.