مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 2953489504616019883
راز و رمزهای انتخاب رشته صحیح در گفت‌وگو با یک مشاور و برنامه ریز تحصیلی

نباید از انتخاب رشته انتظار معجزه داشت

تا پایان فرصت پنج روزه‌ای که سازمان سنجش به داوطلبان مجاز آزمون سراسری 96 داده است، فقط دو روز باقی است، روزهایی پر از استرس و نگرانی هم برای داوطلبان و هم خانواده‌هایشان.

با حبیب صابری مشاور و برنامه‌ریز تحصیلی و آزمون سراسری به همین بهانه گفت‌وگو و راز و رمزهای یک انتخاب رشته صحیح را مرور کرده‌ایم.

یک انتخاب رشته خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

من معتقدم که بهترین انتخاب رشته توسط خود دانش‌آموز و از بین علایق خودش انجام می‌شود، یعنی دقیقا همان‌طور که سازمان سنجش به آن اشاره کرده، انتخاب رشته چیزی نیست جز اظهار علاقه دانش‌آموز نسبت به رشته‌هایی که سازمان سنجش به صورت کدرشته‌ها با ظرفیت‌های مختلف در دانشگاه‌ها بیان کرده است و تا زمانی که برگه انتخاب رشته نفر بالاتر از این فرد، مورد بررسی سازمان سنجش قرار نگیرد، نفر پایین‌تر سنجیده نمی‌شود؛ بنابراین نباید از انتخاب رشته انتظار معجزه داشت. اما درحال حاضر این جوی که با بازارگرمی موسسه‌های انتخاب رشته بین داوطلبان به‌وجودآمده باعث شده داوطلبان فکر کنند با انتخاب رشته، واقعا قرار است اتفاقی بیفتد، درصورتی که اتفاق اصلی با همان درس خواندن‌ها و کسب رتبه‌هایشان افتاده و آنها فقط باید در انتخاب رشته علاقه‌های خودشان را پیدا کنند.

اما هستند موسسات و مراکزی که با وعده قبولی تضمینی داوطلب در یک رشته خاص، این تصور را برای داوطلبان به‌وجود می‌آورند که قرار است معجزه شود!

بله متاسفانه همین طور است، درحال حاضر فضای بسیار غلطی در انتخاب رشته باز شده و رقم‌های کاذب و غیرواقعی میلیونی در این میان بین مشاوران و داوطلبان مبادله می‌شود که به عقیده من این حرکت، کاسب‌کارانه است و معنای کاری که الان در برخی موسسه‌های انتخاب رشته انجام می‌شود چیزی جز یک نوع دزدی محترمانه نیست و داوطلبان و بخصوص خانواده‌هایشان باید مراقب باشند در دام این افراد سودجو گرفتار نشوند، چراکه ضمانت قبولی یک داوطلب از سوی یک موسسه محال است، مگر آنها جای سازمان سنجش نشسته‌اند که ادعا می‌کنند با گرفتن رقم‌های میلیونی می‌توانند در قبولی افراد دخالت کنند؟! همین‌جاست که باید خانواده‌ها دقت بیشتری از خودشان نشان بدهند.

مطالعه دفترچه انتخاب رشته‌ای که سازمان سنجش منتشر می‌کند چقدر می‌تواند موثر باشد؟

خیلی زیاد. ما اگر به متن دفترچه انتخاب رشته دقت کنیم، می‌بینیم که خود این متن اینقدر گویاست که احتیاج به هیچ چیز دیگری برای انتخاب رشته نیست. اما متاسفانه خیلی وقت‌ها خانواده‌ها و دانش‌آموزان، حتی یک بار هم این دفترچه را مطالعه نمی‌کنند و همین اتفاق باعث می‌شود این تصور برایشان به‌وجود بیاید که انتخاب رشته کاری سخت است، درحالی که برای کسی که دفترچه را بخوبی مطالعه کرده انتخاب رشته اصلا پیچیده نیست.

مینا مولایی - خبرنگار جام‌جم آنلاین