مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 2953335336229680789

پیامدهای خصوصی سازی جنگ در افغانستان توسط آمریکا

رئیس‌جمهور سابق افغانستان در واکنش به طرح ارائه‌ شده در کاخ سفید برای خصوصی‌سازی جنگ در افغانستان گفت: این طرح به معنی ادامه کشتار مردم افغانستان و طولانی شدن درگیری‌ها در این کشور است.

به گزارش تسنیم، اخیرا اریک‌پرنس، بنیانگذار شرکت امنیتی «بلک واتر» و استیو بنن، استراتژیست ارشد دونالد ترامپ طرح خصوصی‌سازی جنگ در افغانستان را مطرح کرده‌اند که واکنش حکومت افغانستان را نیز در پی داشته است.

در حالی که شورای امنیت افغانستان بحث درباره خصوصی‌سازی جنگ در این کشور را رد کرده است اما برخی از رسانه‌ها گزارش دادند بازدید مخفیانه رئیس سازمان سیا به کابل نیز برای همین هدف صورت گرفته بود. حامدکرزای، رئیس‌جمهور سابق افغانستان نیز در واکنش به این موضوع اعلام کرد واگذاری جنگ به شرکت‌های امنیتی در واقع به معنی ادامه کشتار مردم افغانستان و طولانی شدن درگیری‌ها در این کشور است.

وی معتقد است که واگذاری جنگ در افغانستان به شرکت‌های خصوصی در تناقض آشکار با حاکمیت ملی و قانون اساسی در این کشور قرار دارد. رئیس‌جمهور سابق افغانستان تصریح کرد: تجربه تلخ عراق گواه است که واگذاری جنگ به شرکت‌های خصوصی پیامدهایی بسیار خطرناک در پی خواهد داشت. وی افزود: خودم را ملزم می‌دانم که از حالا در برابر این تصمیم احتمالی آمریکا هشدار داده و تاکید کنم چنین اقدامی با واکنش شدید مردم افغانستان روبه‌رو خواهد شد.