مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 2953334986422300990

جنون جنگی ترامپ این‌بار گریبان ونزوئلا را گرفت

رئیس‌جمهور آمریکا هشدار داد دست به حمله نظامی علیه ونزوئلا می‌زند؛ اقدامی که به منزله واکنشی شدید از سوی واشنگتن به بحران سیاسی در این کشور آمریکای لاتین به‌شمار می‌رود.

به گزارش رویترز، ونزوئلا در روزهای اخیر به‌دلیل تشکیل مجلس موسسان برای تغییر قانون اساسی در مرحله‌ای بسیار حساس به سر می‌برد و نیروهای ضد دولتی پس از تشکیل این مجلس به غارت اسلحه از یک پایگاه نظامی اقدام کرده‌اند که باعث نگرانی است. در راستای این اقدام، دونالد ترامپ در یک جلسه پرسش و پاسخ گفت: مردم در ونزوئلا در رنج به سر می‌برند و هر روز می‌میرند. ما گزینه‌های زیادی برای ونزوئلا داریم که یکی از آنها در صورت نیاز و ضرورت گزینه نظامی است. این اظهار نظر ترامپ برای کاراکاس یک «شوک» به نظر می‌رسد.

همچنین کاخ سفید اعلام کرد نیکولاس مادورو، رئیس‌جمهور ونزوئلا روز جمعه خواستار گفت‌وگوی تلفنی با ترامپ شده و در بیانیه‌ای اعلام کرد ترامپ تنها زمانی با وی صحبت می‌کند که دموکراسی در ونزوئلا برقرار شود.

در واکنش به آمریکا ، «ولادیمیر پادرینو» وزیر دفاع ونزوئلا روز شنبه به اظهارات دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا که این کشور را به مداخله نظامی تهدید کرده بود، واکنش نشان داد. وزیر دفاع ونزوئلا، در مصاحبه‌ای با شبکه‌ای VTV این اظهارات ترامپ را «اقدامی جنون‌‌آمیز» خطاب کرد. وی گفت: «در جایگاه وزیر دفاع و یک شهروند، می‌گویم که این اقدامی جنون‌آمیز و افراط‌گرایی محض است.» وی افزود: «یک برگزیده سیاسی افراطی در رأس دولت آمریکاست و من واقعا نمی‌دانم چه اتفاقی قرار است بیفتد و سرانجام دنیا چه می‌شود. شاید بشریت خاتمه پیدا کند و شاید زمین نابود شود.» وزیر اطلاع‌رسانی ونزوئلا بعد از تهدید نظامی ترامپ گفت که از هیات دیپلماتیک این کشور خواسته شده روز شنبه نشستی در وزارت خارجه این کشور برگزار کنند. انتظار می‌رود ونزوئلا پس از خاتمه این نشست، بیانیه‌ای در واکنش به اظهارات ترامپ صادر کند. دولت ترامپ، حدود دو هفته پیش هم در اقدامی مداخله‌جویانه تحریم‌های جدیدی علیه ونزوئلا به بهانه برگزاری انتخابات مجلس موسسان در این کشور وضع کرده بود.