مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 2953334040985734699
افشاگری« امریکن‌کانزروتیو» علیه نقش ریاض در یمن

هم‌پیمانی عربستان با القاعده علیه حوثی‌ها

ماهنامه آمریکایی امریکن کانزروتیو در گزارشی نوشت: هیچ کشوری برای گسترش اسلام افراطی همچون عربستان سعودی فعالیت نداشته است. چهار دهه است که این کشور غنی از لحاظ نفتی از طریق موسسات دولتی و خصوصی در حال گسترش افراطی‌ترین تفاسیر از اسلام است.

به‌طور خلاصه، استفاده از اسلام به‌عنوان اسلحه بخش مهمی از سیاست خارجی عربستان سعودی است. این ابزار اصلی است که این کشور از آن برای کسب قدرت و نفوذ در کشورهای خاورمیانه و به شکل گسترده‌تر در جهان اسلام استفاده می‌کند. تاکنون این استراتژی با همکاری آمریکا از موفقیت‌های زیادی برخوردار بوده است.

عربستان سعودی و به میزان کمتری کشورهای دیگر حوزه خلیج فارس، در نوعی ترقی‌گرایی فرهنگی مشغول هستند. قرن‌ها سنت‌های متنوع مذهبی در اسلام - در کشورهایی مانند یمن، سومالی، مصر، سوریه و عراق ـ توسط جریان روحانیون آموزش دیده توسط عربستان کنار زده شده است.

محمد بن سعود در سال 1744 با محمد عبدالوهاب معامله‌ای کرد: الوهاب از آل‌سعود حمایت می‌کند اگر به وهابیت وفادار بماند. این تفسیر از اسلام که از اعتقادات سلفی‌ها متمایز است، به عنوان وهابیت شناخته می‌شود.

سعودی‌ها به روحانیون خانواده الوهاب برای مشروعیت مذهبی متکی بودند. معامله سال 1744 سریع انجام شد. در سال 1926 ابن سعود حجاز را گرفت و در سال 1932 کشور عربستان سعودی ایجاد شد.

باورهایی مانند اینها به یک کشور حتی فوق‌العاده ثروتمند، برای مدرن‌سازی و تقویت اوضاع شهروندان خود بویژه زنان، کمک چندانی نمی‌کند. عربستان سعودی باوجود ثروت زیاد خود، با افزایش سطح فقر و بیکاری و تقسیمات فرقه‌ای خونین دست و پنجه نرم می‌کند. این کشور مانند همسایگانش در حوزه خلیج فارس وابسته به کارگران خارجی است. این وابستگی بویژه در شغل‌هایی است که نیاز به سطح بالایی از تخصص فنی دارند. تولید در عربستان سعودی محدود است و اقتصاد تقریبا به طور کامل وابسته به صادرات نفت است.

این مسائل داخلی به ترس عربستان سعودی از نفوذ رو به رشد ایران در منطقه برمی‌گردد. این ترس‌ها بی‌دلیل نیستند. ایران برخلاف عربستان سعودی دارای یک ارتش قدرتمند و یک اقتصاد نسبتا متنوع با بخش تولیدی فعال و یک طبقه متوسط تحصیلکرده است. شاید مهم‌تر از همه این باشد که عراق به خاطر تجاوز آمریکا به این کشور، اکنون بشدت در عرصه نفوذ ایران قرار دارد.

عربستان سعودی در عراق، سوریه و یمن به صورت آشکارا و مخفیانه از بسیاری از گروه‌های مسلح حمایت می‌کند که اگر به‌طور آشکارا با گروه‌هایی مانند القاعده متحد نباشند، عمدتا اهداف مشابهی یعنی ایجاد یک نوع دولت تحت حکومت افراطیون اسلامی را دنبال می‌کنند. با وجود این که 15 نفر از 16 هواپیماربای حادثه 11 سپتامبر 2001 پاسپورت‌های سعودی داشتند و احتمالا توسط مقامات سعودی مورد حمایت قرار می‌گرفتند، دولت آمریکا تا حد زیادی نقش عربستان سعودی در پیشرفت ایدئولوژی‌های رادیکال را نادیده گرفت. این همان ایدئولوژی است ـ که با چند تفاوت ظریف ـ در قلب گروه‌های تروریستی مانند داعش است. آمریکا نه تنها نقش عربستان سعودی را در ارتقای ایدئولوژی‌های رادیکال در سراسر جهان اسلام نادیده می‌گیرد، بلکه در حال حاضر به ماجراجویی بی پروا در کشورهایی مانند یمن و سوریه کمک می‌کند.

در یمن، عربستان سعودی درگیر جنگی است که این کشور را به ویرانه تبدیل کرده و بدترین بحران انسانی در جهان را به‌وجود آورده است. القاعده در شبه جزیره عربستان برنده اصلی جنگ عربستان سعودی در یمن است. در حالی که جنگنده‌های عربستان همه چیز را از بیمارستان‌ها و مزارع گرفته تا اردوگاه‌های پناهندگان در یمن بمباران کرده‌اند، اما به‌ندرت پایگاه‌های القاعده در شبه جزیره عربستان را هدف قرار می‌دهند. القاعده در شبه جزیره عربستان مدت یک سال است که شهر بندری «مکلا» یمن را اشغال کرده و آن را اداره می‌کند و نگرانی از هدف قرار گرفته شدن توسط نیروهای سعودی ندارد. القاعده در شبه جزیره عربستان و عربستان سعودی همزمان با یک طرف می‌جنگند؛ حوثی‌ها.

جنگ در یمن محدودیت‌های سیاست خارجی عربستان سعودی و بحرانی‌ترین نقاط ضعف نیروهای مسلح آن را نشان می‌دهد که به‌طور مداوم در دفاع از مرز این کشور در برابر حملات حوثی‌ها ناکام مانده است. مهم‌تر از همه، جنگ در یمن باید هشدار بزرگی به سیاستگذاران آمریکایی در مورد خطراتی باشد که اجازه می‌دهد عربستان سعودی از قدرت نرم به قدرت سخت انتقال یابد. این انتقال در حال حاضر به توانمندسازی القاعده شبه جزیره عربستان و سایر سازمان‌های تروریستی منجر شده است. این به تنهایی باید علت خوبی برای نگرانی باشد.

از همه خطرناک‌تر، این انتقال قدرت است که ثبات در کشورهای خاورمیانه را به خطر می‌اندازد. عربستان سعودی و متحد آن امارات متحده عربی اکنون قطر را تحریم کرده‌اند. به‌طرز وحشیانه‌ای، دلیل محاصره قطر، طرح ادعای حمایت از گروه‌های تروریستی است. چنین سیاست‌هایی می‌تواند حتی پرهزینه تر از تامین مالی و پشتیبانی اسلام‌گراهای رادیکالی در جهان اسلام باشد.

همزمان با تلفات سنگین امارات در یمن اعلام شد

فرودگاه‌های ریاض،‌ جده و ابوظبی در تیررس موشک‌های یمنی

دولت امارات از کشته شدن چهار نظامی خود در جریان سقوط بالگردشان در یمن خبر داد در همین حال یمنی‌ها اعلام کردند چاره بازگشایی فرودگاه صنعا،‌ زیر آتش گرفتن فرودگاه‌های ریاض، جده و ابوظبی است.

به گزارش خبرگزاری‌ها، دولت امارات اعلام کرد سرگرد احمد خلیفه البلوشی، خلبان جاسم صالح الزعابی، محمد سعید الحسانی و سمیر محمد مراد ابوبکر سرنشینان این بالگرد ساقط شده هستند.

خبرگزاری امارات (وام) این خبر را چند ساعت پس از آن منتشر کرد که ائتلاف عربی علیه یمن اعلام کرده بود در جریان سقوط یک فروند بالگرد در داخل یمن چند نفر زخمی شده‌اند. روز جمعه نیز ارتش امارات از کشته شدن دو نفر از نیروهایش در درگیری‌های یمن خبر داد.

به گزارش شبکه خبری المیادین، ارتش امارات در بیانیه‌ای اعلام کرد دو نفر از نیروهایش که عضو ائتلاف عربی به رهبری عربستان در یمن بودند، طی درگیری‌های این کشور جان خود را از دست دادند. امارات یکی از کشورهای عضو ائتلاف عربی است که در کنار عربستان نقشی مهم در تجاوز و حمله به یمن دارد.

همچنین روز شنبه نیروی دریایی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن از هدف قرار گرفتن یک ناو جنگی دیگر امارات در آب‌های المخا در مقابل سواحل غربی یمن خبر دادند. در هفته نخست مرداد نیز، یک ناو جنگی امارات در همین سواحل هدف قرار گرفت. از زمان آغاز عملیات نیروهای یمنی در پاسخ به تجاوزهای ائتلاف سعودی، 11 کشتی و ناو و بیش از ده قایق جنگی هدف قرار گرفته‌اند.

در رویدادی دیگر در رابطه با اوضاع یمن، فرزند رئیس‌جمهور سابق این کشور می‎گوید ارتش یمن در واکنش به بسته شدن فرودگاه صنعا باید فرودگاه‎های عربستان و امارات را هدف حمله موشکی قرار دهد. یحیی محمد عبدالله صالح، در مصاحبه با شبکه الاتجاه گفت: فرودگاه‎های عربستان و امارات باید در واکنش به تداوم بسته شدن فرودگاه صنعا هدف قرار بگیرند. وی تصریح کرد: بسته شدن فرودگاه صنعا جنایتی است که جامعه جهانی و سازمان ملل در برابر آن کم کاری کرده‎اند. فرزند رئیس‌جمهور سابق یمن تاکید کرد: اگر بخواهیم فرودگاه صنعا را باز کنیم باید واقعگرا باشیم؛ راه‌حل در این است که فرودگاه‎های ریاض، جده و ابوظبی هدف نظامی اعلام شوند و زیر آتش ارتش یمن قرار بگیرند.