مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 2953332233387654147

بازگشت 400 هزار آواره در پی آزادی حلب

سازمان بین‌المللی مهاجرت می‌گوید طی هفت ماه اخیر بیش از 603 هزار سوری پناهجو به خانه و کاشانه خود بازگشتند که مقصد حدود دوسوم آنها استان حلب بوده است.

به گزارش تسنیم و به نقل از الجزیره، سازمان بین‌المللی مهاجرت اعلام کرد سوری‌هایی که در پی جنگ داخلی این کشور دچار آوارگی شده‌اند، به‌شکل گسترده‌ای در حال بازگشت به خانه و کاشانه خود هستند.

این سازمان که مقر آن در ژنو است، روز جمعه اعلام کرد که حدود 603 هزار پناهجوی سوری در هفت ماه ابتدایی سال جاری میلادی به شهرها و روستاهای خود بازگشته‌اند. این آمار هم شامل سوری‌های پناهجویی است که به دیگر نقاط سوریه رفته بودند و هم شامل کسانی است که به کشورهای ترکیه، لبنان، اردن و عراق پناه برده بودند. اولیویا هیدون، سخنگوی سازمان بین‌المللی مهاجرت می‌گوید که این آمار هفت ‌ماهه تقریبا برابر با کل تعداد (685 هزار و 662 نفر) پناهجویانی است که طی 12 ماهه سال 2016 به خانه و کاشانه خود بازگشته‌اند.

بنابه اعلام سازمان بین‌المللی مهاجرت، بازگشت سوری‌ها به‌خاطر انگیزه‌هایی همچون تمایل به حفظ خانه‌ها و دارایی‌ها، وضعیت اقتصادی و امنیتی بهبودیافته همچنین مشکلات موجود بر سر راه مهاجران در خارج از کشور بوده است.

این سازمان اعلام کرد حدود 67 درصد پناهجویان بازگشته به خانه و کاشانه خود (حدود 404 هزار نفر)، مربوط به استان حلب است؛ جایی که نیروهای دولت سوریه توانستند نیمه شرقی شهر را از دست شبه‌نظامیان و تروریست‌ها بازپس بگیرند.