مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 2953318804438773829

زارعی: قیچی‌ساز رکورددار 8000 متری‌هاست

در تابستان چه نوع مناطقی را برای کوهنوردی انتخاب کنیم، محور صحبت‌های رضا زارعی، رئیس فدراسیون کوهنوردی با رادیو ورزش بود.

زارعی درباره صعودهای ورزشی کوهنوردان ایرانی در تابستان گفت: در فصل تابستان بجز هند و نپال که به خاطر بادهای جنوب شرق آسیا کوهنوردی در آن دشوار است، منطقه پاکستان، پامیر و تیانشان در کشورهای قزاقستان، قرقیزستان و تاجیکستان مناطق ایده آلی برای صعود به قلل مرتفع 7000 و 8000 متر هستند. امسال همچون سال‌های گذشته کوهنوردان بسیاری از کشورمان وارد این کشورها شده‌اند. طبق آمار فدراسیون بالغ بر صد کوهنورد ایرانی در این مناطق فعالیت کرده‌اند و نتایج خوبی کسب شده است که متأسفانه این صعودها حوادث تلخی هم داشته است.

زارعی درباره سرمایه‌گذاری در این رشته ادامه داد: سرمایه‌گذاری بسیار زیادی برای کوهنوردی بلند انجام شده است که امیدوارم تجربیات آن در سال‌های آتی در کوهنوردی کشور نمود داشته باشد. وی در پاسخ به این سوال که سرمایه‌گذاری‌ها برای کوهنوردان توسط چه کسانی انجام شده است و آیا شخصی است یا دولتی، گفت: از نظر آموزشی سرمایه‌گذاری کلانی طی سال‌های گذشته توسط فدراسیون و وزارت ورزش و جوانان انجام شد. این صعودها در واقع نتایج همان آموزش‌هایی است که این افراد دیده‌اند.

به استثنای صعودهای ملی، سایر صعودها توسط بخش خصوصی و افراد صورت می‌گیرد و تجربیاتش چه به صورت شخصی و چه به صورت ملی وارد کشورمان شده است.

زارعی در پاسخ به این پرسش که آیا در صعودهایی که انجام شده، قللی بوده که اولین رکورد صعود را در آن داشته باشیم، گفت: در کوهنوردی بسیاری از اولین صعودها قبلا انجام شده است. افرادی بودند که مرزهایی را شکستند؛ به طور مثال قیچی‌ساز وقتی در فصل بهار 8000 متری‌ها را تمام کرد، به عنوان فردی شناخته شد که در طول 9 سال توانست به این موفقیت‌ها دست پیدا کند و این کمترین زمانی است که افرادی به 8000 متری‌ها صعود کرده‌اند. بسیاری از این رکوردها در دنیا قابل ثبت نیست زیرا در کوهنوردی برخی رکوردها به حساب نمی‌آید.