مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 2953317589799082069

بی‌انگیزگی بانوان در دوومیدانی

فدراسیون دوومیدانی درحالی اسامی 9 نفر از دوومیدانی کاران را برای اعزام به بازی‌های آسیایی داخل سالن معرفی کرده است که تنها سپیده توکلی (پنجگانه) و الهام کاکلی (400 متر) به عنوان ملی‌پوشان زن در این فهرست حضور دارند.

فدراسیون پیش از این هم سحر ضیایی را به عنوان تنها ورزشکار زن به مسابقات قهرمانی آسیا اعزام کرده بود.

یکی از دلایل حضور حداقلی زنان در این فهرست سهمیه‌ای است که کمیته ملی المپیک برای فدراسیون دوومیدانی در نظر گرفته و فدراسیون هم ترجیح داده است افراد اعزامی را بدون برگزار کردن مسابقات انتخابی به تیم ملی دعوت کند.

البته فدراسیون اعلام کرده به دنبال افزایش سهمیه است، اما بعید است این سهمیه به زنان تعلق بگیرد. حتی تیمور غیاثی سخنگوی سازمان تیم‌های ملی از احتمال حضور رضا قاسمی در صورت افزایش سهمیه خبر داده، اما حرفی از افزایش سهمیه زنان نزده است.

برگزار نشدن مسابقات انتخابی هم یکی دیگر از موضوعاتی است که اعتراض دوومیدانی‌کاران زن را به همراه داشت، حتی آنها از فدراسیون خواستند شانس حضور در انتخابی را داشته باشند که با پاسخ منفی فدراسیون روبه‌رو شدند. پاسخی که دلیلش نداشتن وقت کافی اعلام شده است، درحالی که از دو سال گذشته حضور دوومیدانی در بازی‌های آسیایی داخل سالن موضوعی قطعی است و این دو سال زمان کمی محسوب نمی‌شود!

الهام کاکلی، یکی از نفرات اعزامی به مسابقات داخل سالن آسیا، پیش از این در پاسخ به پرسش خبرنگار سایت ورزش بانوان که پرسیده بود با چه سازوکاری او و سپیده توکلی به مسابقات آسیایی اعزام می‌شوند، گفته بود انتخابش به‌اتفاق سپیده توکلی برحسب رکوردهایی است که در مسابقات آغاز فصل در لیگ طلایی به‌جا گذاشته بودند و با توجه به شرایط و آمادگی بالای هر دو
دوومیدانی کار صورت پذیرفت. این صحبت‌ها نشان‌دهنده برگزار نکردن اردویی برای زنان دوومیدانی کار ایران است. به نظر می‌رسد حضور حداقلی زنان در مسابقات بین‌المللی سبب بی‌انگیزه شدن آنها در فعالیت‌های آینده این ورزش شود.