مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 2953315610749235180

کسر امتیازها جدی شد

با راه‌اندازی کمیته تعیین وضعیت بازیکنان و مربیان لیگ برتر، حالا فدراسیون فوتبال، سفت و سخت‌تر از هر زمان دیگری قصد دارد پرونده‌ها را پیگیری کند.

چون ایران قبلا چنین کمیته‌ای نداشت، همه بازیکنان خارجی پرونده‌های خود را به فیفا می‌بردند، ولی حالا ابتدا می‌توانند در کمیته وضعیت اقدام کنند و اگر به نتیجه نرسیدند سراغ فیفا خواهند رفت. کمیته تعیین وضعیت اصلا برای این درست شده که وضعیت بدهی‌های فوتبال ایران را مشخص کند. چند سالی است بعضی از باشگاه‌های لیگ برتر به جای آن که درآمد داشته باشند، تنها بدهی به جای می‌گذارند و این مسأله باعث شده کنفدراسیون فوتبال آسیا به فدراسیون فوتبال هم فشار بیاورد. به همین دلیل کمیته اخلاق راه‌اندازی شد و حالا منابع خبری در فدراسیون فوتبال فاش کردند کمیته تعیین وضعیت با بررسی پرونده بعضی باشگاه‌ها به این نتیجه رسیده است که علاوه بر محرومیت، تیم‌ها را هم کسر امتیاز کند. منابع خبری فاش کردند چهار تیم لیگ برتری که به لیگ قهرمانان صعود کرده‌اند شانس زیادی برای حضور در لیگ قهرمانان ندارند و با محرومیت آنها، به احتمال زیاد کمیته تعیین وضعیت با حمایت فدراسیون فوتبال و فیفا، کسر امتیازها را عملی می‌کند. البته فیفا در حال حاضر روی بعضی پرونده‌ها حساس است و خودش می‌خواهد امتیاز تیم‌هایی را کم کند. پرسپولیس در حال حاضر بیشتر از تیم‌های دیگر در خطر است و اگر نتواند پول چند میلیاردی ژوزه را بدهد در آن صورت با کسر امتیاز مواجه می‌شود.

فعلا وضعیت به شکلی است که نفت، تراکتور، استقلال و پرسپولیس بشدت خطر را احساس می‌کنند و بعید به نظر می‌آید بتوانند شرایط خود را سر و سامان دهند. به این ترتیب حالا خطر چند جانبه، باشگاه‌های ایرانی را تهدید می‌کند. علاوه بر تهدیدهای فیفا و afc، کمیته تعیین وضعیت هم باشگاه‌ها را در منگنه قرار داده است. حذف احتمالی چهار نماینده ایران از لیگ قهرمانان به خاطر بدهی‌های سنگین‌شان فرصتی برای باشگاه‌هایی چون سپاهان، ذوب‌آهن، پیکان و گسترش است. این تیم‌ها در صورت حذف چهار تیم فوق، شانس حضور در لیگ قهرمانان را خواهند داشت. البته استقلال خوزستان هم شانس دارد ولی مسأله اینجاست که آنها هم بدهی‌هایی دارند و بعید است بتوانند بسادگی مجوز حرفه‌ای بگیرند.