مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 2952345826871784950

نشاط اجتماعی با گردهمایی‌های بزرگ

زندگی روزمره انسان در جوامع شهری پر شده از صدای بوق و دود و ترافیک‌های وحشتناک که باعث می‌شوند ساعت‌ها وقت و انرژی و سرمایه افراد هدر برود.

در چنین شرایطی به نظر می‌رسد سلامت روانی افراد به خطر خواهد افتاد و نیاز است افراد تحت تأثیر چیزهایی قرار بگیرند که حالشان را بهتر کند. در اینجا می‌توانیم درک کنیم چرا در برخی کشورهای توسعه‌یافته جنبش‌ها و مراسم عمومی در مقیاس بزرگ برگزار می‌شود و برای برخی نیز این سؤال پیش می‌آید که چرا این‌همه هزینه صرف برپایی یک جشن ملی یا آیینی می‌شود و هزاران نفر در آن رایگان شرکت می‌کنند. تقویت روحیه افراد در یک جامعه اثرات مهم و قابل‌توجهی دارد که در برابر هزینه‌هایی که ممکن است برای این موضوع پرداخت شود، ناچیز است و ارزش دارد مدیران شهری برای رسیدن به اثرات مثبت چنین برنامه‌هایی فعالیت‌های گسترده انجام دهند.

حس زنده بودن

برگزاری اتفاق‌ها و مراسم بزرگ می‌تواند مشکلاتی در پی داشته باشد؛ برای مثال در خیابان‌های اطراف محل برگزاری مراسم، ترافیک بشدت افزایش پیدا می‌کند، اما افرادی که در این مراسم شرکت می‌کنند فرصت می‌یابند در فضایی متفاوت نسبت به آنچه در شهر دیده‌اند، قدم بزنند و در شادی و شور و نشاطی که به واسطه برنامه‌ها ایجاد شده است، گام بردارند و روحیه‌ای دوباره پیداکنند و حس زنده بودن داشته باشند. جشنواره‌های موسیقی خیابانی، سیرک‌های خیابانی و گردهمایی‌هایی پر جنب‌وجوش در سطح شهر می‌توانند چنین عملکردی داشته باشند. اگر خوب به فضاهای شهری فکر کنیم می‌بینیم همه‌چیز خصوصی‌سازی شده است و در شهر تنها می‌توان قدم زد و خرید کرد. در حالی که با وجود چنین برنامه‌هایی افراد شکلی متفاوت از شهر را می‌بینند و حس نزدیکی بیشتر با آن خواهند داشت.

امکان شرکت برای همه

وقتی برنامه‌هایی در مقیاس بزرگ در سطح شهر برگزار می‌شود حضور افراد در آن رایگان خواهد بود و این به معنای آن است که هر فرد و گروهی می‌تواند در آن شرکت کند. رایگان بودن برنامه‌ها در مقیاس بزرگ حضور اجتماعی تمام قشرهای جامعه را ممکن می‌سازد. در برنامه‌ها و جشن‌های کوچک مقیاس و محدود افراد تنها می‌توانند با پرداخت هزینه از آن استفاده کنند. در چنین مراسمی افراد در معرض نمایش‌های مختلفی قرار می‌گیرند و با هنرهای متعددی آشنا می‌شوند. به دلیل حضور آحاد مردم در حاشیه این اتفاق‌های بزرگ موسسات خیریه می‌توانند برای تامین نیازهای خود از شرکت‌کنندگان کمک‌های مالی دریافت کنند. چنین برنامه‌هایی فرصت معاشرت بیشتر را برای شرکت‌کنندگان فراهم می‌آورند و اثرات اجتماعی مثبتی را می‌توان برایشان متصور شد. هرچه یک اتفاق بزرگ‌تر باشد می‌توان اتفاق‌های کوچک و موثر بیشتری را در کنارش برنامه‌ریزی کرد.

جشنواره‌های شادی و ورزشی

برخی اتفاق‌ها و رویدادهای ورزشی که برای عموم جامعه قابل استفاده هستند هم کارکردهای مثبتی دارند. ورزش‌های همگانی که قادر هستند جمعیت زیادی از افراد را درگیر خودکنند کارکردهای مثبتی دارند. برخی رقابت‌های بزرگ مانند المپیک و پارالمپیک هم همین اثرات را دارند، اما با توجه به این که تعداد افراد کمتری می‌توانند در آنها حضور مستقیم داشته باشند، اثرات مثبت کمتری را می‌تواند برایشان متصور شد اما از طرفی باعث می‌شوند حرکت به سمت ورزش حرفه‌ای در آن جامعه تقویت شود. برنامه‌ریزان شهری با درک اهمیت برگزاری مراسم در مقایس بزرگ، گاهی به دنبال زنده کردن مراسم باستانی و قدیمی هم می‌روند و آنها را از دل تاریخ بیرون کشیده و مجدد احیا می‌کنند تا علاوه بر داشتن اثرات مثبت قدمت و تاریخ تمدن خود را نشان دهند.

جشنواره‌ها و برنامه‌های کوچک مقیاس

در کنار برگزاری برنامه‌های بزرگ که باعث می‌شوند هزاران نفر در یک برنامه شرکت کنند برخی جشنواره‌ها هم وجود دارد که تعداد افراد شرکت‌کننده در آن محدود است، اما باز هم تعداد قابل‌توجهی از افراد را تحت پوشش قرار می‌دهد. این برنامه‌ها به صورت تخصصی‌تر روی اهداف خاصی تمرکز دارند و اثرات قابل‌توجهی در افزایش شور و امید به زندگی دارند. کمپ‌های تابستانه و جشنواره‌های هنری و نمایشی از این دست از برنامه‌ها هستند. در برخی موارد، این گردهمایی‌ها کارکردهای آموزشی پیدا می‌کنند و باعث می‌شوند بخشی از جامعه نسبت به موضوعی آگاهی پیدا کنند. بسیاری از مسائل فرهنگی و فرهنگسازی‌ها در چنین گردهمایی‌هایی صورت می‌گیرد، چرا که این امکان فراهم است افراد مستقیم‌تر مورد اطلاع رسانی قرار بگیرند. مسائل محیط‌زیستی و ترویج حفظ محیط‌زیست از جمله این موارد است که در قالب برنامه‌هایی با شرکت صدها نفر به‌جای اقیانوسی از افراد انجام می‌شود.

منبع: www.everfest.com