مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 2952342646987532302
امداد

فوت و فن استفاده از حشره‌کش‌ها

حشره‌کش‌ها انواع افشانه‌ای (اسپری)، پودری، قرص و مایع دارند و به سه دسته قوی، متوسط و ضعیف تقسیم می‌شوند. بیشتر حشره‌کش‌های خانگی از انواع ضعیف هستند،‌ اما این بدان معنا نیست که مسمومیت زا نیستند و به هر نحو می‌توان از آنها استفاده کرد.

زمانی که حشره‌‌کش افشانه‌ای به مقدار زیاد در هوا پاشیده یا مستقیما به سمت فرد زده شود، احتمال بروز مسمومیت افزایش می‌یابد. علائم مسمومیت تنفسی، مشابه نشانه‌های سرماخوردگی و اغلب گذراست .

مواد حشره‌کش‌هایی که هنگام اسپری کردن با دست فرد تماس پیدا ‌کند، می‌تواند‌ از طریق سطح پوست جذب و باعث حساسیت پوستی با علائمی چون تورم، قرمزی، خارش، درد یا تاول شود.

حشره‌کش‌های پودری در مقایسه با انواع افشانه‌ای اثر قوی‌تری دارند و مسمومیت‌ جدی‌تری ایجاد می‌کنند.

در هر بار استفاده از حشره‌کش به اندازه سه تا چهار پاف اسپری کافی است و تا 10 دقیقه وارد آن مکان نشوید.

به دلیل این که اغلب حشره‌کش‌ها پس از استفاده روی در و دیوار خانه باقی می‌ماند، در صورت تماس فیزیکی کودکان و سالمندان و افراد حساس می‌تواند وارد گردش خون و بروز اختلالات گوارشی شود .

اگر بر اثر سهل‌انگاری، حشره‌کش وارد چشم فرد شد، چشم را از داخل به خارج به مدت پنج تا شش دقیقه با آب شست‌وشو دهید.

قرص‌‌های حشره‌کش همان‌‌طور که روی اعصاب حشرات اثر می‌‌گذارند، می‌‌توانند به مرور روی اعصاب پاراسمپاتیک افراد هم تاثیر سوء بگذارند، ضمن این که پودر یا بخاراتی که از این قرص‌ها ساطع می‌شود، می‌تواند سبب تشدید حملات آسم، تنگی نفس و سرفه‌‌های شدید شود.

برخی دستگاه‌های برقی مخصوص که قرص‌های حشره‌کش در آن قرار می‌گیرند، پرتوهای ماورای بنفش ساطع می‌کنند که می‌توانند به مرور زمان روی بافت‌‌های بدن انسان تاثیر سوء بگذارند و بیماری‌های پوستی یا انواع سرطان‌ها را ایجاد کنند.

از قرار دادن دستگاه حشره‌‌کش روی فرش یا نزدیک محل خورد و خوراک و اتاق خواب اجتناب کنید، ضمن این که آن را در جهتی نگذارید که نور آن به صورت مستقیم به سمت شما بتابد.

فاخره بهبهانی

جام جم