مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 2952338618748358119

صرفه‌جویی سالانه 3 میلیارد مترمکعب آب مصرفی بخش کشاورزی

رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی گفت: با توجه به اهمیت حفاظت از منابع آب و خاک کشور و به منظور مدیریت مصرف آب، ارتقای بهره‌وری در فرآیند تولید محصولات کشاورزی و بهبود ساختمان خاک‌های کشور، این مرکز در قالب «طرح تجهیز و نوسازی ناوگان ماشینی بخش کشاورزی» و مبتنی بر طرح جامع 12 ساله کشور برنامه‌های شاخصی را به انجام رسانده است.

کامبیز عباسی افزود: برنامه‌ریزی برای توسعه عملیات خاک‌ورزی حفاظتی و کشت مستقیم در بقایای گیاهی انجام شد و مناسب‌ترین ماشین‌های کشاورزی حفاظتی در این حوزه شناسایی شد.

وی بیان کرد: حمایت از بومی‌سازی و انتقال دانش فنی ماشین‌های کشاورزی حفاظتی برای تحقق اهداف و تکیه بر صنعت داخلی همراه با پرداخت تسهیلات خط اعتباری مکانیزاسیون و حمایت‌های یارانه‌ای برای تشویق بهره‌برداران در به‌کار‌گیری ماشین‌های کشاورزی حفاظتی باعث دستیابی به عملیات خاک‌ورزی حفاظتی و کشت مستقیم در سطح یک میلیون و 600 هزار هکتار از اراضی کشور در دولت یازدهم شد.

عباسی ادامه داد: با توجه به این که حدود 640 هزار هکتار از این سطح در زراعت‌های آبی کشور اتفاق افتاده است، موجبات صرفه‌جویی آب مصرفی بخش کشاورزی، به میزان سه میلیارد مترمکعب فراهم شد.

رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی تأکید کرد: همچنین به‌دلیل تغییر روش‌های مرسوم خاک‌ورزی به روش‌های کم‌خاک‌ورزی و بی‌خاک‌ورزی، سالانه در مصرف حدود 82 میلیون لیتر گازوئیل صرفه‌جویی شد که این امر ناشی از کاهش ساعات عملیات تهیه بستر در روش‌های نوین است.

وی یادآور شد: به‌طور قطع توسعه روش‌های کم‌خاک‌ورزی و بی‌خاک‌ورزی کشاورزی کماکان در صدر فعالیت‌های حوزه مکانیزاسیون کشور در سطح ستاد وزارت جهاد کشاورزی و استان‌ها بوده و آخرین آمارها در حوزه مکانیزاسیون بیانگر رشد 278 درصدی در حوزه ماشین‌های خاک‌ورز حفاظتی و رشد 43 درصدی در حوزه ماشین‌های کاشت مستقیم در بقایای گیاهی است.