مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 2945912357778956854

حقوق‌ بشر غرب

حقوق بشر به معنای غربی چیزی جز بازیچه و ریاکاری نیست، چون بر مبنای آن حقوق مظلومان نادیده گرفته می‌شود.

همین حقوق بشر با مبنای غربی آن است که مظلومیت مردم مظلوم فلسطین را می‌بیند و دم برنمی‌ آورد و از سوی دیگر از اسرائیل حمایت می‌کند. همین غربیان که ادعای حقوق بشر را دارند، درحالی که مقاومت لبنان در برابر اسرائیل ایستاده تا از مردم مظلوم و ستمدیده فسلطین حمایت کند از هر فرصتی برای در تنگنا گذاشتن آنها استفاده می‌کند. کسانی که رویکرد حقوق بشری با مفهوم غربی آن را دارند همچنین در برابر رویکرد ضد حقوق بشری آل‌سعود سکوت اختیار می‌کنند. چرا؟ چون آل‌سعود برای این‌که از لیست تروریست‌‌ها خارج شود رشوه‌های کلان می‌دهد. پس نیازی به گفت‌وگو ندارد که حقوق بشر غربی مفهومی غیر از دروغ ندارد.

در نقطه مقابل اسلام است که براساس مبنای آن انسان با هر دین و مسلک و عقیده‌ای از کرامت و شرافت برخوردار است و از زندگی از حق و حقوق برخوردار است. دقت در بسیاری از منابع دینی و مذهبی ما شامل آیات قرآن،‌ سیره نبوی و روایات اهل بیت نشان می‌دهد که انسان از شانیت و کرامت برخوردار است. متاسفانه ما در بسیاری از موارد از معرفی منابع دینی با وجود مفاهیم بلندی که در آن مندرج است، به غربیان کوتاهی کردیم. مراجعه به کتاب نهج‌البلاغه نشان می‌دهد که امیرالمومنین(ع) در فرازهای فراوانی از این منشورات خود بر حفظ کرامت انسانی تاکید دارند. برای نمونه می‌توان به منشور سیاسی و مدیریتی حضرت امیر(ع) یا همان نامه امام علی(ع) به مالک اشتر اشاره کرد. حضرت در این نامه خطاب به مالک می‌فرمایند:

مهربانی به رعیت و دوست داشتن آنها و لطف در حق ایشان را شعار دل خود ساز. چونان حیوانی درنده مباش که خوردنشان را غنیمت‌شماری، زیرا آنان دو گروهند یا هم‌کیشان تو هستند یا همانندان تو در آفرینش. از آنها خطاها سر خواهد زد و علت‌هایی عارضشان خواهد شد و به عمد یا خطا، لغزش‌هایی کنند، پس، از عفو و بخشایش خویش نصیبشان ده، همان‌گونه که دوست داری که خداوند نیز از عفو و بخشایش خود تو را نصیب دهد. زیرا تو برتر از آنها هستی و آن‌که تو را بر آن سرزمین ولایت داده، برتر از توست و خداوند برتر از کسی است که تو را ولایت داده است. ساختن کارشان را از تو خواسته و تو را به آنها آزموده است.

نمونه دیگر مربوط به زمانی که لشکر معاویه به شهر انبار حمله و در این شهر ستمکاری‌های فراوانی کردند. امام علی(ع) در بیاناتی که به خطبه جهاد (خطبه 27) معروف است. چنین می‌فرمایند: به من خبر رسیده که مردی از لشکر شام به خانه زنی مسلمان و زنی غیرمسلمان که در پناه حکومت اسلام بوده وارد شده و خلخال و دستبند و گردنبند و گوشواره ‏های آنها را به غارت برده، درحالی که هیچ وسیله‏ ای برای دفاع، جز گریه و التماس کردن نداشته‌‏اند. لشکریان شام با غنیمت فراوان رفتند بدون این‌که حتی یک نفر آنان، زخمی بردارد یا قطره خونی از او ریخته شود، اگر برای این حادثه تلخ، مسلمانی از روی تأسف بمیرد، ملامت نخواهد شد و از نظر من سزاوار است.

بنابراین در اسلام علاوه بر تکریم مسلمان بر حفظ حقوق انسان غیرمسلمان نیز تاکید فراوان شده است و نمونه‌های فراوانی از این موارد در سیره نبوی و اهل بیت ما موجود است.

حجت‌الاسلام محمدتقی رهبر/ عضو جامعه روحانیت مبارز