مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 2920279929495231562
عینک

راهکار مقابله با تروریست‌ها در مرزهای شرقی

شنبه شب باز هم شاهد معضلی قدیمی در مرزهای شرقی کشورمان در استان سیستان و بلوچستان بودیم؛ معضلی که با وجود تلاش‌های فراوان از سوی مسئولان کشورمان هنوز حل نشده است. سال‌هاست که مرزهای ایران و پاکستان به دلیل سهل‌انگاری دولت پاکستان در تامین امنیت مرزها محل جولان تروریست‌ها شده و عناصر تروریست پس از انجام اقدامات خود به داخل خاک پاکستان متواری می‌شوند.

به گزارش سپاه‌نیوز، عصر شنبه گذشته نیز‌ یک تیم تروریستی وابسته به سرویس‌های جاسوسی بیگانه از داخل خاک کشور پاکستان با سلاح‌های منحنی‌زن و سبک به سمت مرزهای جمهوری اسلامی ایران در منطقه سراوان شلیک کردند که اقدام تروریست‌ها با عکس‌العمل متقابل رزمندگان قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه مواجه و منجر به هلاکت یک تروریست و زخمی شدن دو نفر دیگر از آنان شد. درخصوص چنین اتفاقاتی گرچه روشن است که وضعیت نامناسب در کشورهای شرقی جمهوری اسلامی ایران، ریشه اصلی سوءاستفاده تروریست‌هاست،‌ اما برخی کارشناسان نیز معتقدند دستگاه‌های مسئول از جمله وزارت امور خارجه و وزارت کشور باید با جدیت بیشتری این مساله را از سوی مقامات کشورهای همجوار پیگیری کنند.

افغانستان و پاکستان همکاری نمی‌کنند

علی کرد، نماینده خاش و میرجاوه با اشاره به این‌که سال‌های سال در وزارت کشور بحث امنیت، مسائل سیاسی و اجتماعی استان را دنبال کرده است، گفت: سیستان‌وبلوچستان استان پهناوری است و مرزهای طولانی مشترک با دو کشور افغانستان و پاکستان دارد و برپایی امکانات امنیتی در این استان سخت است، هرچند وزارت کشور و نظام جمهوری اسلامی ایران در این استان تدابیر و امکانات زیادی را فراهم کرده‌اند.

وی با بیان این‌که دو کشور همسایه ایران ازجمله افغانستان و پاکستان شرایط نابسامانی دارند و متاسفانه شاهد ناامنی در مناطق مرزی هستیم، تاکید کرد: البته برای مقابله با اشرار، وزارت کشور و نیروهای مسلح با همراهی نیروهای امنیتی و اقوام مستقر، همکاری‌های خوبی را شکل دادند، ولی باید قبول کنیم شرایط بد جوی و موقعیت اقتصادی که استان دارد تا حدودی شرایط را مشکل کرده است.

نماینده خاش و میرجاوه افزود: هرچند مذاکراتی میان جمهوری اسلامی ایران با دو کشور افغانستان و پاکستان صورت گرفته، اما دو کشور همسایه به تعهدات خود در بحث امنیتی پایبند نیستند و همکاری لازم را در این بخش ندارند.

وی عنوان کرد: متاسفانه خانه‌های تیمی و پایگاه‌های گروهک‌های تروریستی ازجمله جندالشیطان در آن سوی مرز بخصوص پاکستان فعال هستند و در مکان‌هایی که اسکان مردمی وجود ندارد، تهاجم و تعارض می‌کنند که خوشبختانه نیروهای مسلح جلوی آنها را می‌گیرند.

نماینده خاش ادامه داد: از همه مسئولان امنیتی و کشوری تقاضا داریم اعتبارات ویژه امنیتی را برای نگهداری مرزهای استان سیستان وبلوچستان، پرداخت کنند.

علی کرد اظهار کرد: قطعا انسداد مرز راه‌حل نیست و باید امکانات رفاهی اعم از بهداشت و آموزش در مرزها فراهم شود تا مرزنشینان بخوبی زندگی کنند و منطقه به دلیل عدم حضور ساکنان با ناامنی مواجه نشود.

وزارتخانه‌های مسئول به وظیفه خود عمل کنند

حبیب‌الله دهمرده، نماینده مردم شهرهای زابل، زهک با تاکید بر این‌که بحث مرز باید به عنوان یک فرصت یاد شود نه تهدید، گفت: ما می‌توانیم از ظرفیت‌های اقتصادی مرز استفاده کنیم و از مرز استان سیستان وبلوچستان نیز می‌توانیم برای صادرات کالا به دو کشور افغانستان و پاکستان بهره ببریم.

وی با اشاره به شرایط ناامنی در دو کشور افغانستان و پاکستان که موجب شده دشمنان نظام از این وضعیت برای پرورش نیروهای مزدور بهره ببرند، افزود: دشمنان در این دو کشور سرمایه‌گذاری کردند که به‌نظر می‌رسد برای مقابله با اقدامات آنها باید از نظر دیپلماسی فعال شویم و دیپلماسی مرزی را ایجاد کنیم.

دهمرده تصریح کرد: اگر زیرساخت‌های شغلی و رفاه نسبی در استان فراهم شود، هیچ عنصری خطا نمی‌کند، اما وقتی شغل ودرآمدی نباشد، برخی ناچار در مسیر انحرافی قرار می‌گیرند.

استاندار پیشین سیستان و بلوچستان اظهار کرد: البته این نظرات به ‌آن معنا نیست که اقدامات نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را نادیده بگیریم، چون در این مدت کارهای بسیاری صورت گرفته، اما آنقدر انباشت عقب‌ماندگی‌های تاریخی وجود دارد که زمان زیاد و نسخه‌های ویژه‌ای می‌طلبد که باید به‌صورت قوی مشکلات حل شود، چون یک‌شبه نمی‌توان کاری کرد.

وی با بیان این‌که متاسفانه هیچ‌کدام از وزارتخانه‌هایی که مسئولیت دارند، در سیستان وبلوچستان نتوانستند وظیفه ذاتی خود را آن‌طور که باید و شاید انجام دهند، گفت: البته این‌طور نیست که کاری نشده، ولی تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله زیادی وجود دارد.

دهمرده افزود: باید دیپلماسی کشور را تقویت کرده و با شیوه‌های پیشرفته با اشرار مزدور برخورد کنیم تا ایجاد ناامنی نشود، البته در این زمینه افغانستان و پاکستان مسئولانه برخورد نکردند و ایران باید از آنها بخواهد که به مساله ورود کنند.