مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 2920201155435876209

ثبت‌ جهانی یزد، گفتمان حفاظت میراث فرهنگی ایجاد کرد

معاون میراث‌ فرهنگی سازمان میراث ‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گفت: ثبت جهانی شهر یزد علاوه برتاثیرات فراوان بین‌المللی و گردشگری، باعث ایجاد نوعی گفتمان حفاظتی برای حفظ بافت‌های تاریخی کشور شده است.

به گزارش جام جم، محمدحسن طالبیان دیروز در نشست خبری ثبت‌ جهانی شهر تاریخی یزد، گفت: یکی از آرزوهای ما این بود که یکی از شهرهای تاریخی کشور ساماندهی و آماده شود تا بتوانیم آن را در فهرست جهانی ثبت کنیم و این روند پس از ثبت نیز مدیریت شود و ادامه پیدا کند.

او ادامه داد: نیاکان مردم یزد جریان زندگی خلاقانه‌ای در دل کویر ایجاد کرده‌اند که میراث فرهنگی ملموس و ناملموس منحصربه‌فردی به‌ارمغان آورده است و مردم یزد نیز نسل‌ به ‌نسل بسیار کوشیده‌اند که این شهر در مقایسه با شهرهای دیگر بهتر و بیشتر حفظ شود.

او ضمن تبریک به یزدی‌ها و ملت ایران برای ثبت‌ جهانی شهر یزد، خاطرنشان کرد: هدف از ثبت ‌جهانی این شهر علاوه بر بحث حفاظت این بود که گفتمانی برای حفاظت ایجاد کنیم. طی چند روز گذشته مسئولان شهرداری بیش از هفت شهر تاریخی با من تماس گرفته و گفته‌اند که ما اکنون متوجه شده‌ایم چه اشتباهاتی انجام داده‌ایم و شهرهای تاریخی ما از بین رفته یا دچار مخاطره شده است. آنها اعلام می‌کردند که آمادگی دارند از اشتباهات گذشته برگردند. این‌که این موضوع به گفتمان حفاظت در سطح جامعه تبدیل شود بسیار جای خوشحالی دارد.

طالبیان درباره محله زرتشتیان نیز گفت: در محله زرتشتیان سه ساختمان بتنی داشتیم. البته ارتفاع و تراکم در ساخت این ساختمان‌ها رعایت شده بود، اما خشتی نبودند. نظام مهندسی کشور به خانه‌های خشتی پروانه ساخت نمی‌دهد. در یکی دو سال گذشته تلاش شده از طریق رایزنی با وزارت راه و همکاری بدنه دانشگاهی، مدیران محلی و شهرداری، مرکز تحقیقات مسکن را درگیر این مساله کنیم تا دستورالعملی برای ساخت خانه‌های خشتی و صدور پروانه ایجاد شود و دیگر شاهد ساخت خانه‌های بتنی در یزد نباشیم و تمام خانه‌ها با همان روش‌های قدیمی و دانش سنتی اما مقاوم و با رعایت مسائل مهندسی ساخته شوند.»