مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 2920164847625801386
سینمای جهان

درگیری مارتین اسکورسیزی با ایرلندی

مارتین اسکورسیزی کلید فیلمبرداری ایرلندی را ماه آینده می‌زند. او که بیش از یک دهه به‌دنبال ساخت این درام گنگستری بوده است، کل صحنه‌های آن را در نیویورک و حومه آن فیلمبرداری خواهد کرد.

فیلمنامه اقتباسی فیلم را استیو زالیان براساس داستان نوول پرخواننده چارلز براندت نوشته است. این داستان که برگرفته از یک ماجرا و کاراکتر واقعی است، طی چند دهه رخ می‌دهد. رابرت دنیرو و آل‌پاچینو بازیگران محبوب اسکورسیزی، دو نقش اصلی ایرلندی را به‌عهده دارند. بازیگران دیگری همچون جو پشی و هاروی کایتل، نقش مقابل این دو بازیگر افسانه‌ای را بازی می‌کنند. اسکورسیزی در گفت‌وگو با رسانه‌های گروهی، خوشحالی خود را از تولید فیلم محبوبش اعلام کرده و می‌گوید یکی از بزرگ‌ترین آرزوهایش رنگ واقعیت به خود گرفته است. او از سال‌ها قبل، از دنیرو و پاچینو قول گرفته بود در این فیلم بازی کنند.

از آنجا که بحث و جدل فراوانی پیرامون شخصیت فرانک شیران (معروف به ایرلندی) وجود دارد، تولید فیلم با مشکلات زیادی روبه‌رو شد. در عین حال، رقم بالای تولید فیلم از عوامل مهم عدم تولید آن بوده است. این رقم به قدری زیاد بود که کمپانی پارامونت را از ساخت آن منصرف کرد و شبکه نتفلیکس جای آن را گرفت. گفته می‌شود،‌ اسکورسیزی برای ساخت ایرلندی، خواهان هزینه‌ای صد میلیون دلاری بوده است. فرانک شیران یکی از چهره‌های افسانه‌ای دنیای گنگستری و زیرزمینی شهر نیویورک بود که شایعات و حرف و حدیث‌های زیادی پشت سر اوست. ازجمله گفته می‌شود، او قاتل رهبر اتحادیه‌های کارگری آمریکا هم بوده است. نقش این چهره بدنام و جنجالی را رابرت دنیرو جلوی دوربین اسکورسیزی بازی خواهد کرد. منتقدان سینمایی می‌گویند، با بی‌صبری منتظر نمایش عمومی فیلم هستند که بازگشت دوباره سازنده‌اش به ژانر مورد علاقه‌اش را جشن می‌گیرد. نکته جالب در رابطه با فیلم این است که خود اسکورسیزی هم در آن به عنوان بازیگر حضور دارد!

کیانو ریوز بر سر دوراهی

کیانو ریوز بازیگر متولد لبنان سینما، بر سر دوراهی بازی در «بیباپ گاوچران» گیر کرده است. تهیه‌کنندگان این وسترن فضایی قبل از این گفته بودند آن را به صورت فیلمی سینمایی تهیه خواهند کرد. مذاکرات با ریوز برای حضور در نقش اصلی آن هم به سرانجام خوبی رسید. اما حالا زمزمه‌هایی شنیده می‌شود که شرکت فیلمسازی تومارو استودیو، قصد دارد این اکشن ماجراجویانه را تبدیل به یک مجموعه تلویزیونی کند. مدیران این شرکت به رسانه‌های گروهی گفته اند ریوز با این پروژه تلویزیونی هم همکاری خواهد داشت. اما بازیگر 52 ساله سینما در گفت‌وگویی اعلام کرد اصلا چنین خبری صحت ندارد و با او درباره حضورش در یک مجموعه تلویزیونی صحبتی نشده است. او در پاسخ به پرسشی در باب بازی در مجموعه بیباپ گاوچران گفته، نمی‌داند دوست دارد با قاب کوچک همکاری کند یا نه. به این ترتیب، کل پروژه در حال حاضر دچار بلاتکلیفی شده است.

بیباپ گاوچران در اصل یک مانگای معروف ژاپنی است که در این کشور آسیایی محبوبیت زیادی دارد. نسخه انگلیسی زبان بیباپ گاوچران، این انیمیشن را تبدیل به یک کار زنده می‌کند. داستان بیباپ گاوچران درباره ماجراجویی‌های پردردسر اسپایک سیگل در دل کهکشان است. او و گروه همکارش به عنوان «شکارچیان انسان» شناخته شده‌اند و با لباس گاوچرانی خود، دست به کارهای عجیب و غریبی می‌زنند. زمانی که اسپایک و دوستانش مامور دستگیری یکی از خشن‌ترین خلافکاران کهکشان می‌شوند، ماجراهای اصلی داستان آغاز می‌شود.

کریستوفر یوست که فیلمنامه اکشن ابرقهرمانانه «تور» را در کارنامه‌اش دارد، مامور نگارش فیلمنامه بیباپ گاوچران شده است.

او می‌گوید فیلمنامه و کاراکتر اسپایک را براساس شخصیت کیانو ریوز می‌نویسد. اما معلوم نیست ریوز حاضر به حضور در جلوی دوربین تلویزیون برای ایفای این نقش جذاب و سرگرم کننده باشد یا نه. او مدتی قبل قسمت دوم اکشن دلهره آور «جان ویک» را با موفقیت روی پرده سینماها داشت.

کیکاوس زیاری

جام‌جم