مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 2920140455010546599
همزمان با تسلط ارتش و نیروهای مقاومت بر مناطق کلیدی شرق سوریه صورت می‌گیرد

ماجراجویی تازه واشنگتن در سوریه

در حالی که نیروهای مردمی عراق بعد از نبردی طولانی موفق شدند تروریست‌های تکفیری را در موصل شکست دهند و بزودی بر اثر پیشروی‌های غیرمنتظره ارتش سوریه و نیروهای هم‌پیمان در شرق سوریه، ‌چنین سرنوشتی درانتظار گروهک‌های تکفیری‌ نیز خواهد بود، واشنگتن به بهانه مبارزه با تروریست‌ها درصدد ایجاد پایگاه‌های نظامی جدید در سوریه است؛ موضوعی که حتی نمایندگان آمریکایی به دلیل هزینه‌های زیاد با آن مخالفند، اما نظامیان این کشور و بخصوص دولت دونالد ترامپ معلوم نیست براساس چه هدفی قصد دارد پایگاه‌های نظامی خود را در منطقه توسعه دهد.

روز گذشته خبرگزاری فرانسه اعلام کرد آمریکا قصد دارد سومین پایگاه نظامی خود را در سوریه تاسیس کند. آمریکا پیش از این دو پایگاه در «الرمیلان» در شمال‌شرق حسکه و عین‌العرب (کوبانی) ساخته بود. به گزارش این منبع خبری، پایگاه جدید قرار است در منطقه بین «تل تمر و تل لبیدر» در 40 کیلومتری غرب شهر کردنشین حسکه سوریه تاسیس شود. هدف اصلی از ساخت این پایگاه افزایش پشتیبانی نظامی آمریکا از عملیات نیروهای کرد در استان‌های شمالی سوریه عنوان شده است.

به گزارش مهر، سایت المانیتور چند روز قبل از تصمیم آمریکا برای ایجاد پایگاه‌های جدید در سوریه و عراق خبر داد و پرسید این پایگاه‌ها با چه هدفی ساخته می‌شود؟ خبرگزاری اسپوتنیک روسیه نیز در این رابطه نوشت: کاخ سفید که از سوی پنتاگون تحت فشار قرار گرفته از کنگره درخواست کرده مجوز ساخت پایگاه‌های نظامی موقت در سوریه و عراق را صادر کند. با این‌که گروه تروریستی داعش درحال نابودی است و شهر موصل در عراق از چنگال تروریست‌ها آزاد شده پنتاگون همچنان به دنبال ادامه جنگ در این مناطق ویران شده است. جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا دولت را متقاعد کرده است از کنگره برای گسترش عملیات نظامی در عراق و سوریه مجوز بگیرد.

آمریکا به انگیزه حمایت از گروه‌های تروریستی در سوریه یک بار به پایگاه هوایی سوریه در الشعیرات حمله کرد. اخیرا نیز نیروهای آمریکایی یک هواپیمای سوری را در جنوب این کشور هدف قرار دادند. کارشناسان معتقدند آمریکا مساله مبارزه با تروریسم را بهانه کرده است تا نیروهای نظامی خود را در عراق و سوریه مستقر کند و برای درازمدت در این منطقه باقی بماند. چندی پیش جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا گفته بود با اتمام کار داعش در عراق نیروهای آمریکایی در این کشور باقی خواهند ماند.

مذاکرات سه‌جانبه

همزمان با انتشار این خبرها آویگدور لیبرمن، وزیر جنگ اسرائیل از مذاکرات کارشناسان روسیه، آمریکا و اسرائیل در وین درباره ایجاد منطقه امن در جنوب غرب سوریه خبر داد، اما زمان دقیقی برای این مذاکرات مشخص نکرد. به گزارش ایسنا، لیبرمن در مصاحبه با روزنامه کامرسانت چاپ روسیه گفت: کارشناسان روسیه، آمریکا و اسرائیل ضمن دیدار در وین، اوضاع پیرامون منطقه امن در جنوب غرب سوریه را بررسی خواهند کرد. او مدعی شد: اسرائیل از هر تلاشی با هدف آرام کردن اوضاع در کل خاک سوریه ازجمله در منطقه جنوب غربی حمایت می کند. لیبرمن ادامه داد: فعلا امکان ارزیابی کامل تحولات وجود ندارد، زیرا هم‌اکنون ما از اطلاعات دقیق و جزئیات مهم با خبر نیستیم. مسائلی وجود دارد که برای ما مناسب‌تر است و ما از این ابتکارها بیشتر استقبال خواهیم کرد. لیبرمن در بخش دیگری از سخنانش اظهار کرد: ما به هیچ عنوان اجازه تقویت ایران در جنوب سوریه را نخواهیم داد. او گفت: ایران بتدریج سوریه را به پایگاه و سکویی جهت حمله علیه اسرائیل تبدیل می‌کند و به همین دلیل ما تلاش می‌کنیم تا ایرانی‌ها اصلا در سوریه نباشند و این یکی از شرایط اصلی ما در مذاکرات است.

توضیحات لیبرمن و اظهارات کوری زولی بخش دیگری از هدف آمریکا را روشن می‌کند و آن «مقابله با نفوذ ایران» در این منطقه است. به عبارتی دیگر دولت آمریکا با ایجاد پایگاه‌های نظامی قصد دارد جلوی توسعه روابط ایران و کشورهای همسایه و متحدش ازجمله عراق و سوریه را بگیرد و از طرف دیگر با مشارکت دادن اسرائیل و روسیه در این ماجرا ائتلافی را علیه ایران تشکیل دهد. این در حالی است که ایران به درخواست دولت سوریه و عراق برای مبارزه با گروه‌های تکفیری وارد جبهه‌های نبرد شد.

آشفتگی گروه های تروریستی

گروهک تروریستی «جیش الاسلام» در بیانیه‎ای موافقت خود را با طرح «شورای نظامی» دمشق و حومه آن برای «پایان بحران درگیری بین گروه‎های معارض در غوطه شرقی» اعلام کرد.

به گزارش فارس، حمزه بیرقدار، سخنگوی جیش‌الاسلام این بیانیه را قرائت و در آن تاکید کرد: جیش‌الاسلام آماده همکاری کامل برای موفقیت این طرح است، زیرا درگیری بین «جیش‌الاسلام، فیلق الرحمن و تحریرالشام (جبهه‌النصره)» را پایان خواهد داد.