مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 2920012910753566699

پاکستان LNG قطر را 35 درصد گران‌تر از گاز ایران می‌خرد

در حالی که پاکستانی‌ها اعلام کرده‌اند برای واردات گاز از ایران پول ندارند، شواهد نشان می‌دهد حاضرند LNG قطر را که نسبت به واردات گاز از خط لوله قیمت بیشتری دارد، 35 درصد گران‌تر خریداری کنند.

به گزارش فارس، 15 سال پیش مذاکره صادرات گاز ایران به پاکستان در حالی آغاز شد که در آن زمان تصمیم براین بود خط لوله‌ای با عنوان خط لوله صلح میان ایران، پاکستان، هند و در نهایت چین احداث شود تا گاز ایران از عسلویه به آسیای شرقی برسد.

در سال 2002 یعنی زمان مذاکرات اولیه شاید کمتر کسی فکر می‌کرد صادرات گاز ایران به پاکستان در قالب خط لوله صلح، به سنگ بزرگی به عنوان تحریم برخورد کند و امروز که در سال 2017 به سر می‌بریم فقط سهم ایران در احداث خط لوله صادرات گاز به پاکستان انجام شده باشد.

سال‌های پایانی دولت هشتم در حالی آغاز رایزنی‌های اولیه ایران و پاکستان بود که در نهایت در سال‌های اول دولت نهم مذاکره ایران و پاکستان به نتیجه رسید و قرار بود در سال 86 قرارداد صادرات گاز ایران به پاکستان در قالب خط لوله صلح امضا شود.

اما پس از کش و قوس‌هایی، اوایل سال 88 بود که قرارداد صادرات گاز ایران به پاکستان میان روسای جمهور دو کشور امضا و در نهایت مقرر شد 1100 کیلومتر از این خط لوله در ایران و 1000 کیلومتر در پاکستان احداث و روزانه 60 میلیون مترمکعب گاز از طریق این خط لوله 56 اینچی به پاکستان صادر شود.

پس از آن که امضای این قرارداد در صدر اخبار رسانه‌های خارجی قرار گرفت، فشارهای آمریکا به پاکستان به منظور لغو قرارداد صادرات گاز ایران به این کشور تشدید شد؛ به طوری که در 14 سپتامبر سال 2009 مجله تایم در یادداشتی با عنوان «چرا پاکستان کمک نمی‌کند؟» مسئولان این کشور را به دلیل امضای این قرارداد مواخذه کرد.

با تمام این فشارها کار احداث خط لوله صادرات گاز ایران به پاکستان از سال 88 توسط قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا آغاز شد و به اتمام رسید، اما همواره تاکنون مسئولان پاکستانی به دلایل مختلف ازجمله نداشتن منابع مالی کار ساخت این خط لوله را به تعویق انداخته‌اند و این درحالی است که این کشور درحال وارد کردن گاز مایع (LNG) از کشور قطر است.

پاکستانی‌ها می‌گویند پولی برای پرداخت بهای گاز ایران ندارند و بارها گفته‌اند هزینه ساخت خط لوله واردات گاز از ایران بسیار زیاد است؛ که به استناد اطلاعات مندرج در رسانه‌های بین‌المللی، این کشور گاز مورد نیاز خود را از قطر 35 درصد گران‌تر از گاز ایران خریداری می‌کند و بنابراین گفته پاکستانی‌ها که ما پولی برای ساخت خط لوله واردات گاز از ایران نداریم، کمی غیر قابل باور است. حتی این نکته که از قول مسئولان ایرانی از‌جمله وزیر نفت نیز بیان شده است که پاکستان برای پرداخت بهای گاز خود پول ندارد نیز با توجه به پرداخت هزینه سوخت مایع و پرداخت پول خرید LNG از قطر منطقی به نظر نمی‌رسد.

بر‌اساس این گزارش، اگر اراده‌ای وجود داشته باشد وزارت نفت می‌تواند براساس بند Take Or Pay به دلیل توقف واردات گاز از ایران از سوی پاکستانی‌ها به داوری بین‌المللی شکایت کرده و خسارت قابل توجهی دریافت کند. کاری که درباره قرارداد گازی با ترکیه نیز در سال‌های گذشته چند بار انجام شده است.