مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 2919976183222447146

دوش آب سرد چه فوایدی دارد؟

فواید دوش آب سرد در طول سال‌ها مورد بررسی و مطالعه محققان قرارگرفته است. در آیورودار، طب سنتی هند نیز دوش آب سرد بیشتر از دوش آب گرم توصیه می‌شود.

سلامت پوست و مو

آب سرد منافذ پوست و از جمله پوست سر را می‌بندد و با جلوگیری از واردشدن آلودگی‌ها به داخل این بافت، مراقبت موثر از پوست را درپی دارد. دوش آب سرد ظرفیت فولیکول‌های مو برای چسبیدن به پوست سر را افزایش می‌دهد و تقویت‌کننده مو، تمیزکننده و براق‌کننده موهاست و به‌طور کلی سلامت مو را بهبود می‌بخشد. آب سرد همچنین تسکین‌دهنده التهاب پوست و آفتاب‌سوختگی است.

کاهش استرس

تاثیر دوش آب سرد بر سیستم عصبی، فرد را نسبت به استرس، انعطاف پذیرتر می‌کند. مطالعات نشان می‌دهد دوش آب سرد همانند یک استرس اکسیداتیو کوچک بر سیستم عصبی تاثیر می‌گذارد. بدن در طول زمان خود را با این استرس وفق می‌دهد و شما را به فردی خونسرد و آرام تبدیل می‌کند.

بهبود گردش خون

آب سرد با بردن خون به اندام‌های بدن، گردش خون را تقویت می‌کند؛ این درحالی است که دوش آب گرم، خون را به سطح پوست می‌آورد. یک گردش خون خوب به مقابله با مشکلات پوست و قلب کمک کرده، سلامت عمومی را تقویت می‌کند. دوش آب سرد با پایین آوردن دمای بدن راه خوبی برای مقابله با گرما نیز به حساب می‌آید.

سلامت قلب

تقویت گردش خون با دوش آب سرد و رسیدن خون به سراسر بدن باعث می‌شود شریان‌های قلب، پمپاژ بهتری انجام دهند و قلب در شرایط سلامت خوبی قراربگیرد. پایین آوردن فشارخون، صاف شدن رگ‌های خونی مسدودشده و کمک به تثبیت شرایط سالم دستگاه گردش خون و درنتیجه تقویت سیستم ایمنی از دیگر تاثیرات دوش آب سرد است.

تمیزکننده بدن

دوش آب سرد نه تنها آلودگی‌های بیرونی پوست را پاک می‌کند، بلکه از طریق انقباض ماهیچه‌های سراسر بدن و خارج کردن همه سموم و آلودگی‌ها از آنها، پاک شدن اندام‌های داخلی را نیز درپی دارد.

دوش آب سرد تاثیرات منفی زیادی ندارد. تنها زمانی که دوش آب سرد توصیه نمی‌شود در دوران قاعدگی خانم هاست، زیرا در این شرایط بدن، ضعیف و به آن استرس وارد می‌شود .در صورتی که اندام‌ها و ماهیچه‌ها به آرامش نیاز دارند.

مترجم: یاسمین مشرف

جام‌جم

منبع: buzzle.com