مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 2919870179140630207

تاریخ 7500 ساله فسا، محروم از حمایت

با وجود اینکه تل نعلکی و قبرستان تاریخی روستای جلیان ثبت ملی شده اما این دو اثر در معرض تاراج سودجویان و قاچاقچیان آثار باستانی قرار گرفته است.

به گزارش تسنیم ، تپه (تل) تاریخی نعلکی جنب روستای «جلیان» از بخش نوبندگان شهرستان فسا واقع شده، این اثر در تاریخ 28 دی 1379 با شماره ثبت 2957 به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

در کنار این تپه، قبرستان تاریخی وجود دارد که قبور ماقبل تاریخ را در خود جای داده و از لحاظ مهرپرستی مورد توجه و اهمیت است. به گفته مصطفی زارعی، دهیار روستای جلیان در حال حاضر هر دو اثر تاریخی این روستا در حال تخریب و از بین رفتن است.دهیار روستای جلیان می‌گوید: با وجود اینکه تل نعلکی و قبرستان تاریخی روستای جلیان ثبت ملی شده است اما به دلیل اینکه هیچ نظارتی بر این دو اثر نمی‌شود، این تپه تاریخی و قبرستان در معرض تاراج سودجویان و قاچاقچیان آثار باستانی قرار گرفته است.عبدالرضا نصیری اصل، معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی فارس، می‌گوید: ثبت آثار تاریخی صرفا به معنای حفاظت از تخریب‌های غیرمجاز نیست بلکه ثبت تاریخی آثار برای جلوگیری از تخریب‌های عمدی و مشهود انجام می‌شود تا اگر مردم یا نهادهای مختلف دخل و تصرفی در این آثار انجام دادند در مراجع قضایی پاسخگو باشند.

وی می‌افزاید: قاچاقچیان آثار تاریخی و سودجویان اهمیتی به ثبت آثار نمی‌دهند و ثبت تاریخی آثار را مانعی برای سودجویی خود نمی‌بینند.با وجود مجازات‌هایی که برای قاچاق و تخریب آثار تاریخی تصویب شده است اما همچنان تبلیغات گسترده فروش دستگاه‌های فلزیاب و حفاری غیرمجاز در محوطه‌های تاریخی ادامه دارد. براساس قانون اساسی تجاوز به عرصه‌ تپه‌‌‌ها، اماکن و اراضی تاریخی یکی از انواع جرایم علیه میراث فرهنگی محسوب می‌شود و حفاری غیرمجاز در تپه‌های باستانی 3 سال حبس به دنبال دارد.

خلأ انجمن دوستداران میراث فرهنگی در فسا

حدود 3 هزار اثر تاریخی ثبت ملی در استان فارس وجود دارد که حفاظت شبانه‌روزی از آنها کار دشواری است و هزینه زیادی در پی دارد. حفاظت و نگهداری از این حجم از آثار تاریخی و فرهنگی خارج از توان سازمان میراث فرهنگی است. دوستداران میراث فرهنگی با تشکیل انجمن‌های فعال می‌توانند در نگهداری از آثار تاریخی نقش موثری داشته باشند.

متاسفانه شهرستان فسا که قدمت آن به 7500 سال پیش می‌رسد و آثار تاریخی زیادی در خود جای داده است فاقد انجمن دوستداران میراث فرهنگی است و همین موضوع خلأ بزرگی در معرفی و نگهداری از جاذبه‌ها گردشگری و آثار تاریخی شهرستان محسوب می‌شود.جا دارد که دوستداران تاریخ و هویت این شهرستان با تشکیل انجمن‌های میراث فرهنگی به کمک سازمان میراث فرهنگی بیایند و از آثار تاریخی به صورت شایسته نگهداری و حفاظت کنند. علاوه بر این در امر پژوهش و معرفی آثار تاریخی شهرستان فسا نیز فعالیت موثر داشته باشند.