مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 2918800549991000346
گلخونه

گل قهر و آشتی

اگر جزو کسانی هستید که اخلاق‌تان در نوسان است و دائم با دیگران در قهر و آشتی هستید، گلی که این هفته به شما معرفی می‌کنیم خیلی اخلاقش شبیه شماست.

نیمه نخست تابستان در بازارهای گل و گیاه این گل را مشاهده می‌کنید. داستان «گل قهر» هم برای خودش جالب است و شاید خیلی از علاقه‌مندان به گل و گیاه درباره آن بدانند. گل قهر در برابر دست زدن به برگ‌هایش بسیار حساس است و خیلی زود واکنش نشان می‌دهد به این شکل که به‌طور کاملا آشکار برگ‌هایش را جمع می‌کند و به اصطلاح قهر می‌کند.

گل قهر از تیره لوبیاسانان است و این خانواده معمولا به واکنش نشان دادن به پیرامون خود مشهور هستند مثلا گونه دیگری دارد که در ایران به نام گل رقصنده معروف شده و دلیلش هم این است که با حرکت خورشید برگ‌هایش را به سمت نور حرکت می‌دهد.

اما برای این که گیاه شما قهر نکند و خدای نکرده زرد و خشک نشود به چند مورد دقت کنید:

نور: این گیاه نیاز به نور زیاد دارد و طراوت برگ‌هایش به‌طور مستقیم به میزان نور بستگی دارد، البته فراموش نکنید نور زیاد و غیرمستقیم که پنجره جنوبی برای آن ایده‌آل است، ‌پس اگر پنجره نورگیر خوب ندارید همین ابتدای کار قید نگهداری از گل قهر را بزنید.

دما: از آنجا که این گیاه خیلی نازنازی است و زود قهر می‌کند باید بدانید که به سرما حساس است و حواس‌تان باشد که سرما این گیاه را آزار ندهد. چون برگ‌هایش جمع و مچاله می‌شود.

آبیاری: این گیاه از نظر آبیاری در شرایط متوسط است یعنی طی هفته دو سه روز آبیاری برایش کافی است اما باید دو نکته را در نظر بگیرید؛ نخست این که هیچ وقت برگ‌ها را آبیاری و آبپاشی نکنید و دوم این که یک سینی یا زیرگلدانی دارای آب همیشه زیر گیاه باشد تا رطوبت آن تامین شود.

آفت: کنه قاتل گل قهر است و معمولا این گیاه به آن دچار می‌شود. برای مقابله با کنه سم ضدافت در دسترس داشته باشید.

نسیبه سادات میرباقر/ مهندس کشاورزی