مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 2918796923239698066

دردسرهای انتهای روده بزرگ

آیا جزو آن دسته از افرادی هستید که دائما از غذاهای فست‌فود استفاده می‌کنید؟ فعالیت ورزشی ندارید و دائما پشت میز نشسته‌اید؟ خوردن سبزیجات را فراموش کرده‌اید؟ آیا به میزان کافی آب نمی‌نوشید؟ دچار یبوست شده‌اید؟، همه اینها می‌تواند عامل ابتلا به هموروئید (بواسیر) باشد، پس با افزایش آگاهی خود و تغییر در سبک زندگی، جلوی این مشکل و بسیاری از بیماری‌های گوارشی را هر چه سریع‌تر بگیرید.

دکتر سید امیرمنصور رضادوست، فوق‌تخصص گوارش و کبد بالغین، برخی نکاتی که باید درباره هموروئید بدانید، به شما می‌گوید.

هموروئید بیماری نیست!

هموروئید‌ها در واقع ساختار عروقی طبیعی خود مقعد به حساب می‌آیند و بسیاری از افراد به اشتباه تصور می‌کنند که هموروئید یک بیماری است. به‌طور کلی وقتی هموروئید دچار مشکل و در اصطلاح بیماری ‌شود، علائمی چون خارش، بیرون‌زدگی، درد، خونریزی، لخته و... خواهد داشت. مشکلات هموروئید داخلی را براساس شدت، به چهار درجه دسته‌بندی می‌کنند. زمانی که فرد هیچ علائمی نداشته باشد و تنها با معاینه داخلی و وسایل پزشکی مشکل بیمار مشخص شود، در چنین حالتی فرد به هموروئید درجه یک مبتلاست. بیرون آمدن هموروئید در زمان دفع مدفوع و زور زدن هنگام دفع، نشان‌دهنده ابتلای فرد به مشکلات هموروئید داخلی، از نوع درجه دو است. اگر هموروئید در زمان دفع یا زور زدن، به صورت خودبه‌خود داخل نرود و نیاز به دستکاری باشد، در چنین شرایطی درجه سه این مشکل مطرح است. چنانچه هموروئید در حالت عادی هم بیرون باشد، در چنین شرایطی درجه چهار مشکل هموروئید محسوب می‌شود. مشکلات هموروئید بسیار شایع هستند و بیشتر در سنین 45 تا 65 سالگی دیده می‌شوند و بعد از این سنین، احتمال ابتلا کاهش پیدا می‌کند.

خود درمانی ممنوع

با وجود این‌که در بازار، محصولات زیادی مانند پمادها و کرم‌ها برای درمان مشکلات هموروئید وجود دارد، باز هم برای درمان باید به پزشک متخصص گوارش مراجعه کرد تا درمان را به صورت علمی و درست انجام دهد ضمن این‌که احتمال ابتلا به سایر بیماری‌ها نیز مورد بررسی قرار بگیرد. درمان مشکلات هموروئید، از فردی به فرد دیگر می‌تواند متفاوت باشد و پزشک متخصص گوارش، با توجه به وضعیت بیمار، درمان را در نظر می‌گیرد. برای درمان، در وهله اول اصلاح تغذیه و سبک زندگی، ضروری به نظر می‌رسد.

چنانچه وضعیت فرد با تغییر در سبک زندگی و اصلاح تغذیه بهبود پیدا نکرد، درمان‌های دیگری برای بیمار انجام می‌شود. درمان‌های مشکلات هموروئید داخلی، معمولا سرپایی هستند و در وهله اول برای بیمار جراحی در نظر گرفته نمی‌شود. باند انداختن (وسیله‌ای شبیه‌کش)، یکی از روش‌های درمانی هموروئید داخلی محسوب می‌شود. روش باند انداختن معمولا از سایر روش‌ها بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد و یک روش درمانی موفق محسوب می‌شود.

علاوه بر این با استفاده از مادون قرمز و با شیوه‌ای خاص، قسمتی از هموروئید را که دچار مشکل شده می‌سوزانند. روش دیگری که برای درمان مشکلات هموروئید در نظر گرفته می‌شود لیزر است که در این روش، هموروئید را بدون ایجاد برش، می‌سوزانند که البته از این روش برای درمان چندان استفاده نمی‌شود. اسکلروتراپی یکی دیگر از روش‌های درمانی است که برای کنترل خونریزی از آن کمک گرفته می‌شود. همچنین کرایوسرجی نیز روش دیگری است که با استفاده از سرما، مشکلات هموروئید را برطرف می‌کنند. چنانچه هموروئید خارجی مطرح باشد و لخته، درد و بیرون‌زدگی به وجود بیاید، تا 72 ساعت اول می‌توان از جراحی کمک گرفت ولی بعد از این مدت زمان، نیاز به جراحی کم خواهد شد. علاوه بر این در شرایطی که مشکلات هموروئید داخلی با درجه چهار را نتوان با درمان‌های سرپایی بهبود بخشید، جراحی در نظر گرفته می‌شود. جراحی برای آن دسته از افرادی که هموروئید ترکیبی (همراه شدن هموروئید داخلی و خارجی) دارند، نیز مفید است.

غذای خوب بخور تا سالم بمانی

آن دسته از افرادی که به صورت مداوم از غذاهای فست‌فود استفاده می‌‌کنند، مستعد ابتلا به یبوست هستند که همین مساله می‌تواند در ابتلا به مشکلات هموروئید، نقش داشته باشد، پس باید برای پیشگیری، تغذیه مناسب را مدنظر قرار داد و به اندازه کافی از سبزیجات و میوه‌ها در برنامه غذایی استفاده کرد.

زیاد نشستن دردسرساز است

دلایل زیادی در ابتلا به مشکلات هموروئید نقش دارند ولی به‌طور کلی تومورهای لگنی، یبوست‌های مزمن، اسهال بیش از حد و... می‌تواند در ابتلا به هموروئید نقش داشته باشد. افرادی که به نشستن طولانی مدت عادت دارند، بیش از سایر افراد مستعد ابتلا به مشکلات هموروئید هستند.

کاملیا تجریشی