مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 2918794729999868162

پاسخ به پرسش‌های شما

سلام من خانمی 35ساله هستم. معضل جدی من در زندگی هراس از رانندگی است و باعث شده واقعا در امور زندگی‌ام اختلال ایجاد شود. لطفا مرا راهنمایی کنید.

ترس از رانندگی مثل اغلب ترس‌ها توسط ضمیر ناخودآگاه انسان ایجاد می‌شود و به این معناست که ضمیر ناخودآگاه او یک مکانیسم دفاعی از خود نشان می‌دهد. ترس از رانندگی زمانی پیش می‌‌آید که انسان حادثه تلخی چون تصادف را در گذشته خود تجربه کرده باشد، این ترس هر بار حتی با تماشای یک فیلم که شخصی را در حال رانندگی نشان می‌دهد، تحریک می‌شود. قدرت و تأثیرگذاری احساسات منفی باعث می‌شود که ضمیر ناخود‌‌آگاه به او بگوید «رانندگی خطرناک است» یا «من چگونه در این خیابان‌های شلوغ می‌توانم جان سالم به در ببرم؟» یا «اگر به کسی بزنم چه می‌شود؟» و... همین مسائل باعث می‌شود ترس از رانندگی در وجود انسان رشد کند.

خیابان‌های شلوغ و اتوبان‌های پرترافیک نیز منجر به ایجاد استرس هنگام رانندگی می‌شوند بسیاری از افرادی که از رانندگی می‌ترسند دچار نشانه‌هایی مانند‌: ترس از رانندگی در شهر، ترس از رانندگی در مکان‌های شلوغ، وارد شدن به اتوبان‌ها، بهانه‌‌‌آوردن برای فرار از رانندگی، دستپاچگی هنگام رانندگی، رانندگی نکردن در اوضاع جوی نامناسب، ترس از تصادف و از دست دادن کنترل هنگام رانندگی، ناتوانی لحظه‌ای برای تصمیم‌گیری هنگام رانندگی و... می‌شوند.

درست است که درمان‌های ترس از رانندگی سال‌ها طول می‌کشد و بعضی وقت‌ها حتی نیاز است بیمار به طور دائم با ترس مواجه شود، اما با یک روش می‌تواند تا حدودی از این ترس بکاهد، مثلا روی کاغذ جملاتی درباره رانندگی بنویسد و آنها را هر روز با خود تکرار کند با عنوان «میلیون‌ها نفر هر سال از طریق جاده‌ها مسافرت می‌کنند و در نهایت امنیت به مقصد می‌رسند» یا «اگر من با سرعت مجاز در تمام مسیرها عبور کنم و مواظب رانندگان دیگر باشم به سلامت به مقصد می‌رسم.» یا «من می‌توانم در مسیر حرکتی سمت راست حرکت کنم و به این ترتیب می‌توانم بدون هیچ ترسی رانندگی کنم.» انجام تمرین‌های ریلکسیشن قبل و در حین رانندگی نیز به کم کردن این ترس کمک می‌کند.

عطیه رضایی - روان‌شناس