مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 2918794198055331025
درمان معتادان به نوشیدنی‌های الکلی در کلینیک‌های ویژه این اختلال

عادتی که دنیا و آخرت را بر باد می‌دهد

اعتیاد به الکل یکی از شایع‌‌ترین مشکلات در سراسر جهان است و با وجود درصد بسیار پایین‌تر آن در جوامع اسلامی ازجمله ایران، مطالعات نشان می‌دهد هیچ جامعه‌ای از مبتلایان به این اعتیاد که می‌تواند بسیار ناتوان‌کننده و همراه با عوارض بسیار خطرناک باشد، خالی نیست.

بر همین اساس در سال‌های اخیر توسط سازمان‌های دولتی، مجوز کلینیک‌های ترک الکل صادر شده است تا این افراد به عنوان بیمار و با روش‌های علمی تحت درمان قرار گیرند.

درمان بستری یا سرپایی؟

در مواردی که مصرف الکل به میزان اندک و با تناوب بیش از چند روز باشد و در بین روزهای مصرف علایم غالبی چون لرزش، تعریق و تپش قلب بیمار را اذیت نکند، عمدتا با تجویز داروی سرپایی و شرکت در جلسات درمان‌های غیردارویی می‌توان وسوسه بیمار را کاهش داد و نیازی به درمان بستری نیست. اما عموما در مصارف روزانه نیاز به بستری و درمان دقیق و تحت نظر گرفتن بیمار است، چرا که بیمار در روزهای اول بویژه با خطر وقایع ناگواری چون تشنج و هذیان و توهم روبه‌روست که امکان درمان در منزل نیست. به طور معمول ترک الکل بیش از یک تا دو هفته در شرایط بستری طول می‌کشد، اما ممکن است در درمان سرپایی بیش از این زمان طول بکشد.

کم‌عارضه و بدون ناراحتی

در سال‌های اخیر درمان الکل بسیار پیشرفت کرده و با کشف داروهای جدید می‌توان گفت ترک الکل و رهایی از این رفتار و عادت ناپسند متحول شده است. امروزه ترک الکل بسیار کم عارضه و بدون رنج بیمار است. بیمار بویژه در صورت بستری و مصرف دارو تحت نظر پزشک هیچ کدام از علایم ترک الکل چون بیقراری، لرزش، افزایش فشار خون و ضربان قلب و تشنج را پیدا نمی‌کند و با کاهش تدریجی دارو و قطع اکثر داروها پس از یک هفته، می‌تواند با مصرف تعداد محدودی دارو، در صورت داشتن انگیزه مناسب برای ترک و همکاری مناسب سال‌ها در ترک بماند حتی تا پایان عمر.

رازداری، اصل اول است

نگرانی اصلی کسانی که مبتلا به این اختلال هستند در مراجعه به کلینیک‌های ترک الکل، این است که مبادا متعاقب مراجعه تحت پیگرد قانونی یا عواقب مربوطه قرار گیرند. باید به ایشان اطمینان خاطر داد که در پزشکی و بویژه روانپزشکی رازداری جزو اصول اولیه و بدیهی درمان است و همه اطلاعات بیماران نزد پزشک و تیم درمان محرمانه خواهد ماند و این کلینیک‌ها صرفا برای تامین محیطی مناسب برای درمان این اختلال، پس از سال‌ها تلاش و همفکری راه‌اندازی شده است.

دکتر محمدرضا شالبافان - روانپزشک و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران