مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 2885952987608615529

نقد توحش مدرن آمریکایی

دبیر شورای عالی امنیت ملی با اشاره به جلسه اخیر هیات نظارت بر اجرای برجام گفت: در این جلسه، مصوبه مجلس سنای آمریکا به دقت بررسی و تصمیمات لازم درخصوص اجرای اقدامات و فعالیت‌های متقابل اتخاذ شد.

به گزارش دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی، علی شمخانی اجرای این‌گونه اقدامات ازجانب آمریکا را فارغ از نسبت حقوقی آن با برجام، رفتاری خصمانه و غیرقانونی علیه جمهوری اسلامی ایران بیان کرد و افزود: ادامه مسیر غیرسازنده دولت قبلی ایالات متحده آمریکا علیه ایران نشان می‌دهد حکام این کشور بدون توجه به هنجارهای پذیرفته شده بین‌المللی، به‌دنبال بهانه‌جویی برای افزایش تنش و بی‌ثباتی در منطقه هستند.

وی گفت: افراط‌گرایان آمریکا و داعش دو روی یک سکه‌اند که با هدف مشترک و ابزارهای متفاوت به‌دنبال تاثیرگذاری منفی بر محیط داخلی کشور و امنیتی کردن شرایط جمهوری اسلامی ایران هستند. دبیر شورای عالی امنیت ملی، اظهارات ستیزه‌جویانه وزیر امور خارجه آمریکا را مصداق بارز توحش مدرن دانست و اظهار کرد: متاسفانه امروز در منطقه و در عرصه بین‌الملل، افراد و کشورهایی صحبت از ثبات و امنیت می‌کنند که خود ریشه و ثمره ناامنی، شرارت و توسعه تروریسم هستند.

شمخانی با اشاره به اقداماتی که در مجلس شورای اسلامی به منظور مقابله با مصوبه اخیر کنگره آمریکا دنبال خواهد شد، گفت: یکی از تاثیرگذارترین اقدامات برای بسیج مجموعه ظرفیت‌های کشور در مسیر برخورد با اقدامات ستیزه‌جویانه آمریکا، اتخاذ سازوکارهای قانونی تکلیف‌آور است که بر این اساس مجلس شورای اسلامی اقدامات لازم را انجام خواهد داد.

وی اضافه کرد: تجربه شکست‌خورده تحمیل جنگ، تحریم‌های همه‌جانبه و اقدامات تروریستی گسترده علیه ایران نشان داد انسجام غیرقابل خدشه کشور ما که بر پایه حمایت و مشروعیت مردمی استوار است، با اقداماتی از این دست در معرض آسیب قرار نخواهد گرفت.

ارائه طرح وزارت خارجه برای مقابله با مصوبه سنای آمریکا

در همین حال، علی‌اکبر ولایتی، عضو هیات عالی نظارت بر برجام با اشاره به مصوبه غیرعادلانه مجلس سنای آمریکا، اعلام کرد: هیات عالی نظارت بر برجام هفته گذشته تشکیل جلسه داد و در روزهای آینده هم با طرحی که وزارت خارجه می‌آورد مجددا تشکیل جلسه خواهد داد.

وی در گفت‌وگو با خبرگزاری صداوسیما، تاکید کرد: دست ما برای مقابله با کاری که آمریکایی‌ها کردند باز است و مسلما جمهوری اسلامی ایران تردید نخواهد کرد که موضع ابتکار را در صحنه سیاسی و بین‌الملل در این باره داشته باشد.