مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 2885898885199399432

خوردن نوعی جیرجیرک در کرمان

حشراتی عجیب و نادر با عمر کم و به گفته مردم بومی دارای فواید بسیار در بیابان‌های اطراف کرمان از‌جمله شهربابک، زیدآباد و سیرجان دیده می‌شوند که مردم محلی آنها را می‌خورند.

به گزارش میزان، این حشرات که گونه‌ای خاص از جیرجیرک هستند هر‌ساله فقط در فصل بهار با شروع ماه خرداد تولید مثل می‌کنند و در پایان این ماه عمرشان به پایان می‌رسد. جیرجیرک‌ها با تاریک شدن هوا، روی بوته‌های قیچ که دربیابان‌های این مناطق فراوان هستند، می‌چسبند و روی برگ‌های بوته تخم‌ریزی می‌کنند؛ بارش باران موجب ریختن این تخم‌ها به زمین و فرورفتن آنها در خاک می‌شود و پس از آن دوباره از دل خاک رشد می‌کنند و به بوته‌ها می‌چسبند و هر سال که بارندگی بیشتر باشد، تعداد جیرجیرک‌ها نیز افزایش می‌یابد.

از آنجا که این حشرات فقط در قسمت‌های خاصی از بیابان وجود دارند، پیدا کردن آنها بسیار دشوار است، اما به گفته بومیان به‌دلیل فواید دارویی بسیاری که دارند، مردم محلی و عشایری که به بیابان‌ها مسلط هستند در خرداد ماه به کسب و کار شکار و فروش جیرجیرک مشغول می‌شوند.

به گفته مردم، این حشرات گرانبها با طبیعت گرمی که دارند، درمان بسیاری از درد‌ها از جمله نفخ و گرفتگی و درد دست و پا و کمر هستند.