مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 2885766911756983171
یادداشت

توسعه همکاری با همسایگان برای مقابله با تحریم‌ها

ایران و روسیه دوباره در لیست تحریم‌های آمریکا قرار گرفته‌اند، اما به نظر می‌رسد این تحریم‌ها هم سست‌شدنی است. آمریکا از ابتدای انقلاب اسلامی با ایران دشمنی داشت و این موضوع باعث شد از همان سال 57 تاکنون تحریم‌هایی را به عناوین مختلف علیه ایران اعمال کند. مقام معظم رهبری بارها روی این موضوع تاکید داشتند و اعلام کردند اعتماد به این کشور اصلا امکان‌پذیر نیست.

آمریکایی‌ها بعد از برجام به دنبال نقض آن بودند و این توافق را قبول نداشتند از این رو با روی کار آمدن ترامپ هدف خود را با رویه‌ای جدید پیگیری کردند تا تحریم‌های جدیدی علیه ایران در نظر بگیرند. به عقیده آمریکایی‌ها این نقض برجام نیست، اما همان طور که مقام معظم رهبری فرموده‌اند نقض صریح برجام صورت گرفته است. صحبت‌های دکتر ظریف وزیر امور خارجه نیز حاکی از نقض صریح برجام است.

اما این که تحریم‌های جدید چه تاثیری در اقتصاد کشور خواهد داشت، باید گفت با اجرای تحریم‌های جدید به بن بست نخواهیم رسید کما این‌که در گذشته نیز تحریم‌های سخت‌تر و مستقیم‌تر از این تحریم را بر ما اعمال کردند اما بدنه اقتصادی کشور مقاوم‌تر شده است.

ایران برای کم اثر کردن تحریم‌های جدید باید روابط اقتصادی خود با کشورهایی مانند روسیه، کره جنوبی، چین و کشورهای اروپایی را گسترش دهد. پیمان‌های پولی دوجانبه و چندجانبه بین ایران و روسیه می‌تواند مکمل وضعیت اقتصادی باشد، اما اجرایی شدن آن سازوکار خودش را می‌طلبد و باید شرایطی فراهم شود که پول هر دو کشور بدون ترس از افت ارزش آن قابل مبادله باشد. به نظر می‌رسد ایجاد یک صندوق سرمایه‌گذاری و ضمانت مشترک که تغییرات نرخ ارز در آنجا پوشش داده شود، بتواند به تحقق پیمان پولی دوجانبه کمک کند. از آنجا که ایران و روسیه دارای بالاترین ذخایر گاز جهان بوده و بخش بزرگی از ذخایر نفت و گاز جهان را در اختیار دارند، همگرایی و همکاری دو کشور کمک بسیار بزرگی برای جاری بودن جریان مبادله انرژی در جهان را به دنبال داشته و ساختار تحریم‌ها را سست می‌کند. برای عبور و مقتدرانه از شرایط تحمیلی پیش رو، نیازمند این هستیم که داخل کشور به ثبات و اجرای قوانین پایبندی بیش از پیش و در جهت بهبود محیط کسب و کار تلاش مضاعف به خرج داده و به سمت مردمی کردن اقتصاد برویم. اگر خصوصی سازی به معنای واقعی اجرا می‌شد و بخش عمده اقتصاد در اختیار مردم بود، اکنون این فشارها به حداقل می‌رسید. برای پیشرفت‌های اقتصادی باید اصل 44 قانون اساسی را به طور کامل اجرا کنیم.

عکس‌العملی که خانم مرکل صدر اعظم آلمان و رئیس دولت اتریش به تحریم‌های اخیر آمریکا در مورد روسیه نشان دادند، ساختار تحریم‌ها را دچار ضعف می‌کند و به نظر می‌رسد ادامه این روند منجر به شکست این طرح در مورد ایران و روسیه شود.

با توجه به این که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در سال‌های پس از جنگ با تشکیل قرارگاه خاتم‌الانبیا و شرکت‌های متعدد دیگری در جهت بازسازی و توسعه اقتصادی کشور در بخش‌های مختلف حضور قوی و تأثیرگذاری داشته، تحریم‌های جدید آمریکا می‌تواند تبعات متفاوتی برای سپاه داشته باشد که یقینا با درایت و اقتدار موجود در بدنه کشور از این گذرگاه نیز عبور خواهیم کرد. حافظه تاریخی ایران اسلامی فشارهای چهار دهه اخیر را فراموش نخواهد کرد و تجربه این سال‌ها به دنیا اثبات کرده ایران و ایرانی نه‌تنها در شرایط سخت تسلیم زیاده خواهی‌های کدخدایان بی‌خدا نخواهد شد، بلکه به پشتوانه مدد خداوندی و هشیاری و اتحاد مردم ایران مانند گذشته که در عرصه‌های فناوری اطلاعات، فناوری زیستی، موشکی، هوا فضا و نفت و گاز و پتروشیمی جهانیان را بهت زده کرده، به مسیر تعالی و توسعه پایدار و همه‌جانبه کشور ادامه خواهد داد.

قدیر قیافه

نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران و روسیه