مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 2885701463207629153

سلسله نشست‌های «گفتمان موسیقی دفاع مقدس» برگزار می‌شود

«گفتمان موسیقی دفاع مقدس» عنوان سلسله نشست‌هایی است که قرار است از این پس به‌طور ماهانه برگزار شود و به بررسی و تحلیل بخش‌های مختلف موسیقی دفاع مقدس بپردازد.

آن‌طور که تسنیم گزارش داده، نخستین نشست از این سلسله نشست‌ها دوشنبه گذشته با حضور مصطفی محدثی خراسانی؛ شاعر و مدیر مرکز موسیقی سازمان امور هنری و سینمایی دفاع مقدس، اسماعیل امینی؛ شاعر انقلابی و آیینی و محمدرضا عقیلی؛ آهنگساز و کارشناس موسیقی در باشگاه خبرنگاران پویای این خبرگزاری برگزار شده است.

در ابتدای این نشست مصطفی محدثی خراسانی هدف از برگزاری این نشست را توجه دوباره به عرصه فرهنگ و هنر مرتبط با دفاع مقدس برشمرده و گفته: در سال‌های گذشته و مقارن با وقوع جنگ تحمیلی و دوران دفاع مقدس شاهد شکوفایی عرصه شعر و موسیقی در پرداختن به مضامین ارزشی و انقلابی بودیم و اساسا دفاع مقدس هویت تازه‌ای به جامعه ما بخشید.

در ادامه این نشست اسماعیل امینی؛ شاعر آیینی و انقلابی به ایراد سخن پرداخته و گفته: گونه آثار موسیقی تولیدی در برهه‌های مقارن با سلحشوری و جانفشانی جوانان ایرانی در دوران دفاع مقدس که همچنان هم به عنوان یادگار باقی مانده است بخشی از هویت فرهنگی ماست اما خاصیت این روند پویایی آن است به این شکل که در تداوم این تولیدات نباید درجا زد و تنها راوی اتفاقاتی بود که سالیان سال از آنها دور شده‌ایم.

در ادامه این نشست محمدرضا عقیلی؛ آهنگساز و کارشناس موسیقی نیز به بیان دیدگاه‌های خود پرداخته و گفته: باید اذعان کرد که موسیقی قبل از انقلاب شرایط خودش را داشته است و در دوران انقلاب نیز موسیقی تولید شد که بویژه در برهه جنگ و دوران دفاع مقدس به سمت موسیقی مارش که بیشتر تحریک‌کننده و مهیج برای جنگ بود تا ترویج و اشاعه‌دهنده یک باور ارزشی در حوزه دفاع مقدس کشیده شد.