مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 2885687812932787620

آغاز مطالعات انتقال آب دریای عمان به استان‌های شرقی کشور

طرح مطالعاتی انتقال آب دریای عمان به سه استان خراسان‌جنوبی، رضوی و سیستان و بلوچستان با حضور مسئولان سه استان بررسی شد.

به گزارش ایسنا، نشست مشترک مدیران عامل شرکت‌های آب منطقه‌ای خراسان‌جنوبی و رضوی و سیستان و بلوچستان و نیز نمایندگان شرکت مشاور مطالعات طرح انتقال آب از دریای عمان به استان‌های شرق کشور به میزبانی شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی برگزار شد.

حسین امامی، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان‌جنوبی در این نشست با اشاره به علل نیاز آبی بخش شرب و صنعت استان در افق بلندمدت و حتی میان‌مدت، اظهار کرد: به‌علت کمبود منابع آبی موجود در استان درخصوص طرح انتقال آب از خارج از حوضه آبریز چاره‌اندیشی شده که یکی از راه‌های ممکن، انتقال آب از دریای عمان است.

وی با بیان این‌که اجرای پروژه انتقال آب از دریای عمان به خراسان‌جنوبی، نیازمند سرمایه و اعتبارات بالایی است، افزود: در این ارتباط،‌ اقدامات زیادی صورت گرفته و مطالعات این پروژه با اولویت خراسان‌جنوبی، رضوی و سیستان و بلوچستان آغاز شده و درحال انجام است.

وی یادآور شد: تامین آب شرب و صنعت برای این سه استان، یکی از مطالبات اصلی و اولویت اول مردم است که امیدواریم با همکاری و همدلی همه متولیان امر و نیز با مشارکت بخش خصوصی، این پروژه هرچه سریع‌تر وارد فاز اجرایی و عملیاتی شود.

حسن جعفری، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان‌رضوی با اشاره به این‌که در هیچ نقطه جهان مصرف آب به اندازه کشور ما نیست، اظهار کرد: انتقال آب از دریای عمان به سه استان شرقی کشور با هدف رفع کسری مخازن صورت می‌گیرد، چراکه پیش‌بینی می‌شود، بسیاری از شهرهای این استان در چشم‌انداز 1420 با مشکل تأمین آب مواجه شوند. در ادامه نماینده شرکت مجری مطالعات طرح انتقال آب از دریای عمان، با بیان این‌که رشد جمعیت در شرق کشور بسیار کم و حتی منفی بوده است، اظهار کرد: بسیاری از عوامل رشد منفی، به نبود صنعت و کشاورزی پایدار که بر اثر توان کم دشت‌های این منطقه و کاهش منابع آبی است، بازمی‌گردد.

علی حسینی افزود: هدف اصلی از اجرای این پروژه، تأمین آب شرب و صنعت سه استان شرقی کشور است که در فاز اول اجرایی در افق 1407 به میزان 250 میلیون مترمکعب و در افق 1420 به میزان 750 میلیون مترمکعب پیش‌بینی شده است.