مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 2885620579784519602
استاد دانشگاه آمریکایی رم:

جنگ علیه یمن وخیم‌ترین فاجعه انسانی را رقم زده است

جنگنده‎های سعودی بامداد دیروز بازار «المشنق» در منطقه مرزی «شدا» واقع در غرب استان صعده را بمباران کردند.

به گزارش فارس و به نقل از منابع خبری یمن، در این جنایت جدید عربستان، 25 نفر از مردم یمن کشته و چندین نفر دیگر نیز زخمی شدند. واحد توپخانه‌ای ارتش عربستان همزمان این بازار را گلوله باران کردند تا مانع ورود امدادرسانان به محلی که بمباران شده است، شوند.

جنگنده‎های عربستان روز شنبه نیز مناطق «حرض» و «میدی» استان حجه واقع در غرب یمن را بیش از 26 بار بمباران کردند.

در حالی که رژیم سعودی با جنگ‌افروزی‌های خود، موجی از ناامنی و بی‌ثباتی را درمنطقه رقم زده است، رولا جبرایل، استاد دانشگاه آمریکایی رم و کارشناس برجسته در حوزه تحولات خاورمیانه در صفحه شخصی خود در فضای مجازی با ابراز تاسف از وضعیت بسیار نامساعد انسانی در یمن، تاکید کرد جنگ عربستان علیه یمن، وخیم‌ترین فاجعه انسانی را درجهان پدید آورده است.

در همین رابطه احمد الحکلانی، عضو پارلمان یمن، اعلام کرد تعداد جان‌باختگان بر اثر بیماری وبا به 1054 نفر افزایش یافته است، اثر زیانبار تجاوز عربستان به یمن، بازتابی گسترده میان افکارعمومی منطقه و جهان داشته است و ابعاد جنایات رژیم سعودی، بیش از پیش در معرض دید جهانیان قرار گرفته است.

در ادامه تحولات یمن، خبرگزاری رویترز اعلام کرد، دولت مستعفی یمن روز شنبه به بهانه کاهش مصائب جنگ و از سرگیری پرداخت حقوق کارمندان موافقت خود با طرح سازمان ملل درباره واگذاری بندر الحدیده به طرف سوم را اعلام کرد. شورای امنیت با جانبداری از عربستان طرح واگذاری بندر الحدیده به طرف سوم را که تامین‌کننده 80 درصد مواد غذایی مردم یمن و نقطه حیاتی حمل و نقل کمک‌های بین‌المللی است، مطرح کرد. این در حالی است که محمد عبدالسلام، سخنگوی انصارالله یمن ضمن محکوم کردن موضع شورای امنیت در بیانیه روزپنجشنبه خود آن را مشوقی برای تداوم تجاوز و جنایات عربستان و ائتلاف آن در یمن دانست.

عربستان در اتهامی واهی، انصارالله را متهم به استفاده نظامی از بندر الحدیده و قاچاق اسلحه و مهمات کرده است و خواستار استقرار ناظران سازمان ملل در این بندر اقتصادی شد. این در حالی است که انصار الله این اتهامات را تکذیب وتاکید کرد سیاست‌های ظالمانه عربستان و انتقال بانک مرکزی از صنعا به عدن موجب قطع حقوق هزاران کارمند یمنی شده است.