مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 2885619653069349662
روزنامه رای الیوم چاپ لندن تحلیل کرد

پشت پرده روابط تیره ریاض و آنکارا

چندی پیش و پس از نشست ریاض که در آن دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا هم شرکت کرده بود، روابط عربستان و قطر که از متحدان قدیمی در شورای همکاری خلیج فارس بودند رو به تیرگی نهاد. عربستان بهانه این تنش‌ها را حمایت قطر از تروریسم اعلام کرد اما به واقع آنچه که مد نظر ریاض بود عدم همراهی دوحه برای فشار بر ایران و محور مقاومت بود.

پس از این تنش‌ها بود که منطقه خلیج‌ فارس و پیرامون آن دچار دو قطبی شدید شد و عربستان تلاش مضاعفی کرد علاوه بر یارگیری در منطقه به متحدین فرامنطقه‌ای خود پیشنهاداتی برای اعمال فشار علیه قطر بدهد.

در این بین ترکیه یکی از متحدان عربستان مسیر متفاوتی را در پیش گرفت. آنکارا وارد بازی‌های سعودی‌ها نشد و همین مساله آغازی بر تنش‌ها بین ریاض و آنکارا نیز شد.

روزنامه رای الیوم چاپ لندن در مطلبی در واکنش به اختلاف ترکیه و عربستان در موضعگیری نسبت به قطر نوشت: پیشنهاد اردوغان برای برپایی پایگاه نظامی در عربستان بسیار ریاض را خشمگین و تحقیر کرده و روابط این دو کشور را به زیر صفر برده است. این روزنامه چاپ لندن روز یکشنبه نوشت: روابط عربستان سعودی و ترکیه در دو روز گذشته وارد مرحله جدیدی از تنش شده است. رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه پیشنهاد ایجاد یک پایگاه نظامی ترکیه در خاک عربستان طی دیدارش با سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان را فاش کرد و ریاض نیز با این پیشنهاد مخالفت کرد.

شبکه‌های اجتماعی با مطرح شدن این پیشنهاد ترکیه، طی دو روز گذشته شاهد حمله سخت عناصر وابسته به ارتش سایبری عربستان به ترکیه و بخصوص به اردوغان رئیس‌جمهور این کشور بوده است. در همین راستا پارلمان ترکیه چندی پیش در حمایت از قطر که تحت محاصره عربستان و متحدانش قرار گرفته، طرح اعزام 5000 نیرو به پایگاه نظامی ترکیه در قطر را تصویب کرد.

اردوغان اعلام کرد که وجود پایگاه نظامی ترکیه در دوحه نه فقط برای حمایت از قطر بلکه برای حمایت از دیگر کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس ضروری است و آمادگی کشورش برای ایجاد پایگاه نظامی مشابه در عربستان را به ملک سلمان اطلاع داد، امری که خشم سعودی‌ها را در برداشت چراکه آنها را به‌گونه‌ای ضعیف نشان داد که در نهایت نیازمند کمک ترک‌ها هستند.

رای الیوم می‌افزاید: آنچه بر خشم عربستانی‌ها افزود، ایجاد پل هوایی میان آنکارا و دوحه بلافاصله پس از بسته شدن مرزهای زمینی عربستان با قطر و اقدام هواپیماهای ترکیه به انتقال هزاران تن غذا و میوه و سبزیجات بود که قطر را از وارد کردن این محصولات و فرآورده‌ها از عربستان بی نیاز می‌کرد.

این روزنامه در ادامه به تلاش اردوغان برای کاستن از شدت بحران اشاره می‌کند و می‌نویسد: روز شنبه در نشست شورای صادرکنندگان ترک گفت که حمایت از قطر جایگزین روابط ترکیه با دیگر کشورها در منطقه خلیج فارس و به طور مشخص عربستان سعودی نیست و ریاض نقش کلیدی را در بحران قطر بازی می‌کند. با این حال این توجیهات ترکیه نمی‌تواند زهر خشم سعودی‌ها به دلیل جانبداری اردوغان از قطر را کاهش دهد؛ عربستان سعودی در هفته‌های گذشته توافقنامه خرید کشتی‌های جنگی از ترکیه در چارچوب قراردادی به ارزش دو میلیارد دلار را لغو کرده است.