مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 2885618175936001008
6 مشاور رئیس جمهور استعفا دادند

ترامپ، تنهاتر از همیشه!

در تازه‌ترین رویداد کاخ سفید شورای مشاوران دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا در زمینه بیماری ایدز، شش نفر از اعضای خود را به دلیل بی‌توجهی رئیس‌جمهور از دست داده است.

این مشاوران در اعتراض به سیاست‌های دولت جدید آمریکا در از بین‌بردن سیاست‌های مثبت مبارزه با ایدز و بی‌توجهی وی به این بیماری استعفا کردند.

«اسکات شوتس» یکی از اعضای شورای مشورتی ریاست‌جمهوری آمریکا که استعفا کرده در یادداشتی برای مجله نیوزویک‌ نوشت: ما به عنوان حامیان افرادی که مبتلا به ویروس اچ‌آی‌وی هستند، زندگی خود را صرف مبارزه با این بیماری کردیم و دیگر احساس نمی‌کنیم بتوانیم به طور کارآمد در محدوده یک هیأت مشورتی رئیس‌جمهوری به کار خود ادامه دهیم؛ زیرا او تقریبا هیچ اهمیتی به این موضوع نمی‌دهد.

بنا به گفته شوتس، اعضای این شورا توسط رئیس‌جمهور منصوب می‌شوند و در حال حاضر شامل «مسئولان خدمات عمومی، محققان، کارشناسان خدمات درمانی، رهبران مذهبی و حامیان حقوق مبتلایان به ایدز» می‌شوند.

ترامپ از زمان روی کار آمدن تنش‌های بسیاری را با بسیاری از کارشناسان و حتی مشاوران حلقه خود داشته است.

سیاست‌های او در قبال سامانه بهداشتی کشوری که در دوره اوباما تدوین شده بود و از آن به «اوباما کر» یاد می‌شد، تغییرات آب و هوایی، پیمان‌های نظامی بویژه ناتو، اتحادیه اروپا، تجارت آزاد در منطقه شرق آسیا و غیره سبب شده تا بسیاری از مشاوران وی در اظهارنظر‌های مختلف ناراحتی خود را اعلام کنند.

استعفای مشاوران وی در حوزه بهداشت و درمان نه نخستین موج کناره‌گیری‌ها و نه آخرین آن خواهد بود. کاخ سفید در آینده شاهد کناره‌گیری‌ها و تحولات بسیاری خواهد بود که همگی آنها برآیند سیاست‌های آشفته ساکن جدید آن در تمامی حوزه‌هاست.