مرورگر شما برای نمایش این سایت قدیمی است. برای مشاهده سایت از سایر مرورگرها استفاده نمایید یا جهت بروزرسانی کلیک کنید.

همچنین میتوانید PDF نشریه را از لینک زیر دریافت نمایید.

شماره خبر: 2885529796858560581

تهدید جنگلهای بلوط چهارمحال و بختیاری

کارشناس مسائل زیست محیطی و تغییرات آب و هوایی چهارمحال و بختیاری، تغییرات اقلیمی را عامل اصلی پدیده بیابان زایی دانست و گفت: بدنبال این وضعیت 44 هکتار از جنگلهای بلوط این استان در معرض نابودی است.

به گزارش ایرنا ،مهرداد قطره سامانی افزود: در سالهای اخیر به سبب تولید گازهای گلخانه ای، افزایش دما و کاهش بارشها شاهد تغییرات اقلیمی هستیم که این وضعیت منجر به وقوع پدیده بیابان زایی بویژه در ایران که در منطقه خشک و نیمه خشک جهان قرار گرفته، شده است.

وی، خشک شدن دشت ها و زوال جنگلهای بلوط زاگرس مرکزی را از پیامدهای مخرب وقوع پدیده بیابان زایی در کشور دانست و گفت: براساس جدیدترین تحقیقات انجام گرفته از سوی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی چهارمحال و بختیاری، 44 هزار هکتار از جنگل های زاگرس این استان به صورت تک پایه و به شکل خشکیدگی تاج درخت در حال زوال است که اصلی ترین علت آن تغییر اقلیم گزارش شده است.

این کارشناس مسائل زیست محیطی و تغییرات آب و هوایی، تولید چشمه های گردو خاک را از دیگر پیامدهای وقوع پدیده بیان زایی دانست و تصریح کرد: تاکنون پنج کانون گرد و خاک در استان شناسایی شده که در پی وزش باد، هوای این استان را آلوده می کند.

قطره سامانی همچنین از ممنوعه شدن هشت دشت این استان خبر داد و گفت: این موضوع سبب فرونشست زمین در دشت ها شده که می طلبد مسئولان در این رابطه اقدامات آبخیزداری و آبخوان داری انجام دهند.